Menu
RSS

YHT bakım ünitesine "ÇED gerekli değildir" raporu

yht gar03

 

Ankara Şeker Fabrikası'nın Optimum alışveriş merkezi yanındaki arazisinde Yüksek Hızlı Tren Gar Kompleksi yapılacağı Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından duyurulmuştu. Ancak, konut yoğunluğu yüksek olan aynı zamanda da Ankara Çayı'nın geçtiği bu bölgede inşaatına başlanan projenin kamuoyuna yansıtıldığı gibi bir gar kompleksi değil, bakım ünitesi olduğu ortaya çıktı.

 

İhalesi, yakın zamanda Mahmutbey (Şişli-Kağıthane-Eyüp-Gaziosmanpaşa- Bağcılar) Metrosu ve Başkentray ihalelerini de alan, Gülermak-Kolin Ortaklığı'na verilen ve inşaatına başlanan bu bakım ünitesinde proje şartnamesinde belirtildiği üzere, ağır bakım atölyeleri, yıkama, tuvalet temizlik, arıtma üniteleri ve yedek malzeme depoları bulunması planlanıyor.

 

Bu projenin kent yaşamına ve doğaya zarar vereceğinden endişe eden Eryaman Halk Dayanışması, Ankara Valiliği'nden arazinin ÇED Raporu'na dair bilgilendirme istediklerinde, valilikten inşaat alanının ÇED yönetmeliğinden muaf tutulduğu bilgisini aldılar. Dayanışma üyeleri yürüttükleri hukuki mücadeleleriyle ilk önce yürütmeyi durdurmayı daha sonra ise projenin iptalini sağlamayı hedefliyorlar. Bu mücadelelerinde meslek odalarının ve kentlerin yağmalanmasına karşı mücadele eden yurttaşların desteğine ihtiyaç duyuyorlar.

 

Plansız ulaşım politikasının örneklerinden sadece birisi olan Eryaman Yüksek Hızlı Tren Garı Kompleksi, gürültü ve kirlilik yaratacak, bölgenin neredeyse tek nitelikli yeşil alanı olan Şeker Fabrikası arazisindeki ağaçları yok edecektir. Halka, gar inşa edileceği söylenerek yapılan bu bakım ünitesi inşaatı durdurulmalı, kent yaşamını ve çevre dokusunu zedelemeyecek ulaşım çözümleri üretilmeli ve Eryaman halkının arazinin kullanımı ile ilgili isteklerine kulak verilmelidir.

 

29 Mart 2014

back to top