Menu
RSS

Kanunsuz Başkanlık Sarayı'nda işçi cinayeti!

aociscinayeti

 

Başbakanlık Hizmet binası inşaatı, 17 Şubat'ta Atatürk Orman Çiftliği'ndeki alanının tekrar tarihi sit statüsüne kavuşturulmasıyla yasa dışı hale geldi. Bu mahkeme kararı üzerine Erdoğan karara meydan okudu ve bina inşaatının devam edeceğini, kendisinin de binanın tamamlanmasıyla burada oturacağını belirtti.

 

Başbakan'ın mahkeme kararına uymaması Başbakanlık Hizmet binası inşaatında 1 kişinin ölümüne neden oldu. Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan'ın açıklamasına göre 17 Şubat'taki iptal kararının ardından devam eden inşaatta Savaş Oğuz adlı bir taşeron inşaat işçisi 3 Mart saat 18.50'de iskeleden düşerek yaşamını yitirdi.

 

Yaşanan iş cinayeti Başbakan'ın AOÇ'yi kendi kişisel hırsları ile yok etme çabasının bir destanıdır. İptal kararına rağmen binanın planlanan tarihe yetiştirilmesi için işçilerin gece gündüz çalıştırılmasının cinayetin en büyük sebebi olduğu düşünülmektedir. Bu yaşananların ardından Kontur Sel Alüminyum isimli taşeron firmada çalışan işçinin ölümü günlerce kamuoyundan gizlenmiştir.

 

AKP'nin kanun tanımaz, yağmacı uygulamaları kente dair suçların ötesinde iş cinayetlerinin katlanarak artmasına neden olmaktadır. Kent suçlarına karşı mücadele, AKP'nin yaşam alanlarımıza verdiği zararlar ile yaşamlarımıza verdiği zararlarla mücadele anlamına gelmektedir.

 

26 Mart 2014

back to top