Menu
RSS

Sarıyer Derbent kentsel dönüşüm projesi durdurulmalıdır

derbent97

 

Yaklaşan yerel seçimler öncesi oy toplayabilmek için her yolu deneyen AKP’liler olmayan dairelerin tapularını dağıtarak bir ilke imza attı. İstanbul, Sarıyer Derbent Mahallesi’nde AKP Sarıyer Belediye Başkan Adayı Sedat Özsoy’un katılımıyla yapılan törende daha inşaatları bile başlamamış olan dairelerin tapuları dağıtıldı. Derbent Mahallesi uzun zamandır kentsel dönüşüm adı altında tam bir rant kıskacı altında. AKP’li belediyenin inşaatına başlanmamış tapular karşısında mahalle halkına imzalattığı taahhütnameler ise hak sahiplerinin ne hakkı varsa hepsine ipotek koyuyor.

 

İBB ile çalışan Yorum İnşaat’ın kentsel dönüşüm için hazırladığı ve daha başlamadığı projeye göre dağıttığı tapular, Derbent halkının büyük bir çoğunluğunun haklı tepkisine neden olmuş durumda. Konu hakkında sol gazetesine konuşan Derbent Mahallesi Yerleşimcileri Konut Yapı Kooperatifi Genel Sekreteri Şah İsmail Kartal, söz konusu taahhütnamede yer alan şartların kabul edilemez olduğunu, halkın kandırıldığını ve tapuların sadece kentsel dönüşüm projesini kabul edenlere dağıtıldığını belirtti.

 

Derbent Mahallesi, 24 Ocak 2013 tarihli Bakanlar Kurulu ile riskli alan ilan edilmiş ve 280 dönümlük alan kentsel dönüşüm projesi kapsamına alınmıştı. Yorum İnşaat’ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle (İBB) ortaklaşa gerçekleştirdiği projeye göre mahalleye 934 lüks konut yapılacak. Mahalleli ise mahallenin dörtte birine yapılacak 1652 sosyal konuta yerleştirilecek. Projeye göre mahalleliye 51-74 m2 arasında evlerin verilmesi planlanırken, dışarıdan gelecekler için planlanan lüks konutlar 137-291 m2 büyüklüğünde olacak.

 

Geçtiğimiz aylarda Sarıyer Mahalle Dernekleri tarafından düzenlenen "Mahalleme Dokunma" yürüyüşü sonrasında kentsel dönüşüm projesi hakkında konuşan Derbent Mahallesi Yerleşimcileri Konut Yapı Kooperatifi Başkanı Aydemir Görmez “Sığınak olarak görünen yerlerin ikametgah olarak verilmesi düşünülüyor. Ben 40 yıldır burada yaşıyorum. 284 bin metrekare olan bir mahalleyi 76 bin 500 metrekarelik bir alana sıkıştırmaya çalışıyorlar. Burada bir rant varsa önce mahallelinin hakkıdır” dedi.

Çoğunluğu işçi ve emekçilerden oluşan mahalleliyi yok sayarcasına daracık konutlara hapseden, yapılacak lüks konutlarla mahallenin büyük çoğunluğunu ranta açacak olan Derbent Mahallesi kentsel dönüşüm projesi derhal durdurulmalıdır.

 

25 Mart 2014

back to top