Menu
RSS

Yenimahalle – Şentepe teleferik projesinde test sürüşlerine başlandı

sentepeteleferik

 

Henüz hangi amaca hizmet edeceği, Melih Gökçek haricinde kimse tarafından anlaşılamayan Yenimahalle-Şentepe teleferik hattında geçtiğimiz hafta içinde test sürüşlerine başlandı. Uzmanların, teleferik hattının bahsedilen güzergâh için herhangi bir çözüm oluşturmayacağını defalarca vurgulamasına, diğer toplu taşıma sistemleri ile kıyaslandığında daha pahalı ve yolcu taşıma kapasitesi çok daha düşük olduğu uyarılarına rağmen Melih Gökçek projeyi hayata geçirmekte ısrar etmişti.

 

Geçtiğimiz Ağustos ayında temeli atılan teleferik hattının yerel seçimlere yetiştirilebilmesi için çalışmalar hızlandırılmıştı. Buna rağmen, henüz yapım süreci tamamlanmayan ve ciddi güvenlik problemleri içeren teleferik hattının test sürüşlerine başlandı. Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi, teleferik hattında incelemelerde bulundu ve teleferik hattının işletmeye uygun olmadığı sonucuna vardıklarını belirtti. EMO tarafından yapılan açıklamada, “Teleferik sisteminin sabit enerjisinin ve jeneratörünün olmadığı, duraklarda topraklama ve paratoner tesisatının tamamlanmadığı, ölçüm raporlarının bulunmadığı, fiziksel alt yapının (aydınlatma, asansör, giriş-çıkış düzenleri) yangın söndürme sistemlerinin hazır olmadığı, işletme organizasyonunun eğitim almadığı, acil kurtarma senaryolarının oluşturulmadığı, kurtarma tatbikatlarının yapılmadığı tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

 

Dünya üzerinde teleferiğin toplu taşımada kullanıldığı örnekler çok az iken, ayrıca söz konusu hattın bulunduğu alanda, toplu taşıma için daha verimli, ucuz ve taşıma kapasitesi yüksek çözümler üretilebilecekken teleferik hattında ısrar edilmesinin tek sebebi Melih Gökçek’in plandan, programdan yoksun şov eksenli belediyecilik anlayışıdır.

 

Elektrik Mühendisleri Odası Ankara Şubesi ve konunun diğer uzmanları tarafından yapılan açıklamalar dikkate alındığında, teleferik hattının gerekli güvenlik önlemleri ve onaylar alınmadan test sürüşlerine başlandığı görülmektedir. Melih Gökçek halkımızın can güvenliğini ve sağlığını, kendi siyasi çıkarları uğruna tehlikeye atmaktadır. Halkımızın can güvenliğini seçim şovu uğruna tehlikeye atan AKP’nin son bir yıl içerisinde başlamış olduğu ve açılışını yapmış olduğu projeler derhal durdurulmalı, bu projeler hakkında ayrıntılı incelemeler yapılarak gerekli önlemler alınmalıdır. Halkımızı, gerekli önlemler alınıncaya ve işletmeye uygundur raporu verilinceye kadar Şentepe-Yenimahalle teleferik hattını kullanmamaya çağırıyoruz.

 

23 Mart 2014

back to top