Menu
RSS

Mersin'deki facianın sorumlusu AKP düzenidir!

mersinkaza

 

20 Mart Perşembe günü Mersin'de, Organize Sanayi Bölgesi'ndeki bir makine farikasının işçilerini taşıyan servis aracına tren çarpması sonucunda 10 kişi hayatını kaybetti, 4 kişi de yaralandı. Yaşanan faciada ortaya çıkan detaylar, sıradan bir trafik kazası ile değil, sermaye düzeninin bir cinayetiyle karşı karşıya olduğumuzu gösteriyor.

 

Birleşik Taşımacılık Sendikası'nın (BTS) yaptığı açıklamaya göre; 68 km uzunluğundaki Adana-Mersin demir yolu hattı üzerinde 31 adet hemzemin geçit bulunuyor. Kazanın olduğu hemzemin geçitte daha önce de birçok kez kazalar yaşandığını belirten BTS, sürekli benzer kazaların yaşanmasında TCDD'nin taşeron işçi çalıştırma politikasının payı olduğunu dile getiriyor. Sendikanın açıklamasında, Adana-Mersin arasındaki hemzemin geçitlerin güvenliğini sağlamak için görevlendirilen bekçilerin TCDD'nin kadrolu personeli olmadığı, hizmet alımı yöntemi ile görevlendirildikleri, bu nedenle işin önemi ve tehlike boyutunu tam olarak anlayamadıkları belirtiliyor.

 

Konuyla ilgili ortaya çıkan bir başka detay ise kazada Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'nın da sorumluluğu olduğunu ortaya koyuyor. Sol Haber Portalı'nda yayınlanan habere göre, demiryolu hemzemin geçitleri ile ilgili bakanlığın yayınladığı 3 Temmuz 2013 tarihli yönetmelik uygulanmış olsaydı söz konusu kaza hiç yaşanmayabilirdi. Bu yönetmelikte, "seyir momenti 30.000 katsayısını geçen hatlarda hemzemin geçit açılamayacağı", hemzemin geçit yerine "alt veya üstgeçit yapılması" gerektiği hükme bağlanmış durumda. Kazanın yaşandığı hemzemin geçitteki seyir momentinin 200 binin üzerinde olduğu belirtiliyor.

 

Kazaya sebep olduğu öne sürülen hemzemin geçitlerde çalışan personelin taşeron olarak çalıştırılmasının yanı sıra hayatını kaybeden işçilerin tamamının da herhangi bir sosyal güvenceleri olmadan ve sendikasız çalıştıkları ortaya çıktı. İşçilerin katili her zamanki gibi aynı: güvencesiz ve taşeron çalıştırma. Maliyeti azaltmak için uygulanan çalıştırma yöntemleri her gün onlarca işçinin fabrikalarda, atölyelerde, tersanelerde, madenlerde ya da trafikte can vermesine neden oluyor. Mersin'de yaşanan kazanın sorumlusu da emekçilerin bütün güvencelerini budamak için 12 yıl boyunca yapmadığını bırakmayan, Türkiye'yi bir taşeron cumhuriyetine çeviren AKP düzenidir.

 

21 Mart 2014

back to top