Menu
RSS

Hüseyin Avni Paşa Korusu peşkeş çekiliyor

havnipasakorusu

 

17 Aralık yolsuzluk soruşturması sürecinde internete sızan ses kayıtlarında halka küfrettiği ortaya çıkan ve kamuoyunun büyük tepkisini çeken Mehmet Cengiz’in, Üsküdar’daki 3 bini aşkın ağacın bulunduğu tarihi Hüseyin Avni Paşa Korusu'nu usulsüz bir şekilde satın aldığı öne sürüldü.

 

Kamuoyunda ikinci yolsuzluk soruşturması olarak bilinen 25 Aralık dalgası kapsamında ifadesi alınan ve üçüncü havalimanı projesinin konsorsiyum ortaklarından Cengiz İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı olan Mehmet Cengiz, bir inşaat firmasının tarihi bir koruda ne yapacağı sorusuna “içinde tarihi köşk var, restore edilerek kullanıma açılacaktır” şeklinde yanıt verdi.

 

81.511 metrekarelik korunun 8 Mart 2013 tarihli tapu kaydındaki satış bedeli kısmında "0" TL yazdığını ifade eden Cumhuriyet Gazetesi'nin haberi dikkatleri çekmeye başlayınca ise, TMSF apar topar, korunun %65 hissesinin 23 Kasım 2007 tarihinde 31.690.132 liraya Cengiz İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ'ye satıldığını açıkladı.

 

İlk önce korunun, restore edileceği söylenen tarihi köşkün de içinde bulunduğu %65'lik kısmını satın alan Cengiz İnşaat, bu sürede tarihi köşkü restore etmek yerine korunun %35'lik bölümünü de satın almış. Hükümetle olan kirli ilişkileri, yolsuzlukları ve halk düşmanlığı gözler önünde olan Mehmet Cengiz'in, korudaki imar yasağının kalkacağı güvencesiyle hareket ettiği öne sürülüyor.

 

İktidar tarafından sermayeye peşkeş çekilmiş olan Hüseyin Avni Paşa Korusu, kentlerimizin bütün doğal güzellikleri gibi halka açılmalı, barındırdığı tarihi eserler ve doğal yapısı korunmalıdır.

 

Kar uğruna halka ait değerleri satıp savan iktidar da, iktidarla olan kirli ilişkilerini, rant hevesiyle katledeceği tarihi ve doğal güzellikleri ele geçirmek için kullanan sermaye de suçludur. Bu pislikleri yalnız halkın örgütlü gücü temizleyecek ve gözü dönmüş para hırsına bir son verecektir.

 

20 Mart 2014

back to top