Menu
RSS

Temeli adaletsizlikler üzerine kurulu Adalet Sarayı'nın işçileri hakkını arıyor!

adaletsry

 

2006 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan ihale yoluyla Adalet Sarayı yapım işini 195.990.000 TL'ye alan Şira Elektrik İnşaat Ltd. Şti. binlerce işçinin hakkını gasp etti. Şira İnşaat, Adalet Sarayı yapımında çalışan işçilerin 6 - 7 aya varan maaşlarını, yıllık izinlerini, fazla mesai ücretlerini ve kıdem tazminatlarını vermedi.

 

İnşaat sürecinde iş güvenliği tedbirlerini almayan Şira İnşaat, Kurtuluş Alioğulları'nın 8. kattan merdivenden düşerek yaşamını yitirmesine neden oldu. Aylarca maaşını alamayan Mesut Sağlam ise yoksulluğa dayanamayarak intihar etti.

 

Bizzat Çevre ve Şehircilik Bağanlığı’nın denetiminde olan Adalet Sarayı şantiyesinde her türlü hak gaspı yaşandı. Yüzlerce işçinin emeğinin karşılığını vermeyen Şira İnşaat, adliye binasını eksik yapmasına rağmen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan ihale bedelini kuruşu kuruşuna aldı.

 

Bakanlık müfettişleri, Şira İnşaat’ın şantiye inşaatını eksiksiz tamamladığına ve işçilerin tüm haklarının ödendiğine dair rapor düzenledi, düzenlenen rapor üzerine Şira İnşaat tüm ihale bedelini aldı ve firma sahibi Cemal Kaya şirketi kapatarak ortadan kayboldu.

 

Mahkeme kararlarıyla yüzlerce işçinin alacaklarının firma tarafından ödenmediği ve adliye inşaatının tamamlanmadığı bakanlık tarafından bilinmesine rağmen, göz göre göre firmaya ihale bedelinin tamamı ödenmiştir.

 

Yaşanan bu haksızlıklara, emek hırsızlarına boyun eğmemek için 20 Mart Perşembe günü Saat 14:30'da İstanbul Anadolu Adalet Sarayı İnşaat İşçileri ve İnşaat ve Yapı İşçileri Derneği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İstanbul İl Müdürlüğü önünde hakkını istemek üzere toplanıyor. Toplumcu Mühendisler ve Mimarlar Meclisi olarak inşaat işçilerinin hak arama mücadelesinin sonuna kadar yanında olacağız.

 

19 Mart 2014

back to top