Menu
RSS

Arhavi’de kanunsuz HES projesinin tahribatı devam ediyor

kavakhes

 

Bakanlar Kurulu, Artvin’in Arhavi İlçesinde şehir içine kurulacak Kavak Hidroelektrik Santral projesi için ilçe merkezinde acele kamulaştırma kararı almış, projeyle ilgili hukuksuzluğu 10 Şubat tarihli Kent Suçları Günlüğü'nde duyurmuştuk. Proje kapsamında Kamilet vadisinde Çifteköprü ve Kapisre derelerinin suları tünel ve borularla ilçenin merkezinde daha önce tarım alanı olan bir bölgede Cumhuriyet Mahallesi’nde toplanacak. Üretilen elektriğin dağıtımı için de aynı bölgede bir santral inşa edilecek.

 

Yapımına geçen yıl başlanan HES için Arhavi Belediyesi 4 Eylül 2013 tarihinde imar değişikliği kararı almış, itirazlara rağmen AKP’li üyelerin oy çokluğu ile Cumhuriyet Mahallesi’nin bir bölümü "konut dışı kentsel çalışma alanı" ilan edilmişti. Konu hakkında CHP İlçe Örgütü Başkanı Musa Ulutaş; "dünyanın hiçbir yerinde şehir içerisinde yapılan bir HES projesi olmadığını, Kavak HES projesinin iptal edilmesi için mahkemeye başvurduklarını" açıkladı. Belediyenin, mahkemenin sonuçlanmasını beklemeden şehrin içerisinde baraj yapılması için imar planlarını değiştirdiğini belirten Ulutaş, su havuzundan santrale kadar yapılması planlanan boru hattı ile su tünelinin "şehri bıçak gibi ikiye böldüğünü", bu durumun yeni çevresel sorunların ortaya çıkmasına neden olacağını söyledi. İlçe merkezinde inşa edilecek HES’e karşı çıkan Arhavi halkı projenin iptal edilmesi istemiyle Rize İdari Mahkemesi’ne dava açmış ve mahkemenin kararı henüz açıklanmamıştı.

 

Bakanlar Kurulu'nun mahkeme kararını beklemeden aldığı acele kamulaştırma kararının ardından HES şirketi Arhavi Elektrik Üretim Şirketi dere yatağının değiştirilmesi için çalışmalara başladı ve daha ilk günden dere yatağında ağır tahribatlara neden oldu. İnşaatın yeniden başlamasını protesto etmek üzere Cumhuriyet Mahallesi’nde toplanan Arhavi halkı inşaat alanına yürüdü. Burada yapılan basın açıklamasında:

 

"Hukuki sürecin devam ettiği ortamda anlamsız bir telaş ile Arhavi'nin doğal yaşamını tamamen riske edecek bir projenin çalışmaları başlamıştır. Kamuoyunda, 'Çılgın HES Projesi' olarak bilinen, akla mantığa uymayan, şehir içine kadar yaşam alanlarını talan eden bu proje konusunda hukuki makamların yakın zamanda vermesi beklenen karar dahi beklenmeden panik havasında hareket edilmektedir. Acele kamulaştırma adı altında başka bir talanın kapısı aralanmaya çalışılmaktadır. Kamulaştırma Kanunun 27'nci maddesi sadece olağanüstü durumlarda, askeri ihtiyaçlar için kamulaştırmayı öngören bir yasadır. Benzeri konularda verilen acele kamulaştırma kararları Danıştay tarafından bozulduğu halde panik havasında, adeta yangından mal kaçırırcasına verilen bu karar kabul edilemez. Yaşam alanlarımızın, yaşam kaynağımızın elimizden alınmasına ve talanına asla sessiz kalmayacağız" denildi.

 

Geçen hafta aynı HES inşaatının 18. Yüzyıl’dan kalma Orçi Deres Köprüsü’nde yaptığı tahribatı da konu etmiştik. Öyle görünüyor ki AKP iktidarda olduğu sürece Arhavi halkının bu kanunsuz HES projesi ile mücadelesi devam edecek. Toplumcu Mimar ve Mühendisler olarak kanunsuz HES projelerine karşı halkımızın mücadelesinin yanında olduğumuzu yineliyor ve #DirenArhavi diyoruz.

 

18 Mart 2014

back to top