Menu
RSS

Bilim ve teknikten uzak her proje hüsranla sonuçlanıyor

odtuyolucoktu

 

ODTÜ Yolu, 100. Yıl ve Çiğdem Mahalleleri sakinlerinin, ODTÜ’lülerin ve Ankaralı yurttaşların yoğun mücadelelerine rağmen, yoğun polis şiddeti eşliğinde, 6 ayda tamamlandı. Yolun yapımı esnasında sıkça kaza ve çökme gözlemlenirken, açılmasından iki hafta sonra yolda çökmeler başladı.

 

Eskişehir Yolu ile Konya Yolu’nu birbirine bağlayan 8 şeritli bulvarın, ODTÜ’ye giden çift şeritli yola komşu olduğu kısımda gerçekleşen çökmede, kaldırım kotu yol kotunun altına indi ve yol şeridinde kullanım riskleri oluştu.

 

Daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi İmar Dairesi Başkanlığı’na bağlı Orta Ölçek İmar Planlama Şube Müdürlüğü’nün 1990’da hazırladığı Çukurambar - Karakusunlar Revizyon Nazım İmar Planında bölgenin zemin yapısının yapılaşmaya uygun olmadığı ifade edilmişti. Bölgedeki konutların tasfiye edilmesi gerektiğine dikkat çeken raporda, “Bölgenin doğal yapısının daha da bozulmadan ilerisi için park veya rekreasyon alanı olarak kullanılması en uygun bir karardır” ifadelerine yer verilmişti. Raporda bölgenin eğiminin fazla oluşu ve toprağın killi yapısının inşaat projelerine engel olacağı şu ifadelerle belirtilmişti: “Bölgenin gerek zemin kullanım gerekse de planlamada her zaman istenmeyecek oranda morfolojik eğimin fazlalığı (%39), bu bölgenin tasfiyesinin zorunlu olduğunu gösterir.”

 

AKP'nin projeleri bilim ve teknoloji yoksunluğu ile göze çarpmaya devam ediyor. Gerçekleşen projelerin hızla arızalanması ve yıpranması hem halkın can güvenliğini tehlikeye atmakta hem de kamu bütçesinin israf edilmesine neden olmaktadır. Bilimsel ve teknik bilgi birikimine sahip olmayan niteliksiz kadrolarla ülkeyi yönetmeye çalışan hükümet, gerçekleştireceği tüm mühendislik ve mimarlık projelerinin hüsranla sonlandığını görmeye devam edecektir.

 

13 Mart 2014

back to top