Menu
RSS

Artvin’de tarihi köprü HES kurbanı

orcikoprusu

 

Artvin’in Arhavi İlçesi’nde Osmanlı döneminden kalma Orçi Deresi Köprüsü’nün yanına Kavak Hidroelektrik Santralı (HES) projesinin ulaşımını kolaylaştırmak için yapılan kaçak köprünün yapımı sırasında dere yatağının değiştirilmesi tarihi köprüde tahribata neden oldu.18. Yüzyıl’dan kalma Orçi Deresi Köprüsü 1990 yılında Kültür Bakanlığı tarafından tescillenerek korumaya alınmıştı. Köprünün iki gözü 1995 yılında bakımsızlıktan yıkılmış, Karayolları Bölge Müdürlüğü tarafından yapılması gereken restorasyon bütçe yetersizliği gerekçe gösterilerek yapılmamıştı.

 

2012 yılında MNG firması tarafından Kavak HES Projesinin başlamasıyla, proje ulaşımını kolaylaştırmak için tarihi köprüye çok yakın bir konumda kaçak bir köprü yapılmaya başlandı. Ermiş İnşaat tarafından yapılan kaçak köprünün yapımı sırasında dere yatağının değiştirilmesi ile tarihi köprü tamamen açıkta kaldı.

 

HES yapım süreciyle tahribatı hızlanan köprünün bir an önce restore edilmesini isteyen bölge halkı Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na başvuruda bulundu.

 

Kaçak köprünün tarihi köprüye zarar verdiğini savunan Arhavi Doğa Koruma Platformu tarihi köprünün restore edilmesini ve kaçak köprü inşaatına son verilmesini istiyor:

 

‘’Köylere ulaşım sorununun çözülmesi için bölgeye bir köprü lazım. Ancak bu köprü bölge halkı için değil HES inşaatı için yapılıyor. HES projesini kolaylaştırmak için kaçak köprünün yapılmasına karşıyız. Üstelik köprü tarihi Orçi Köprüsü’nün koruma bandı içinde. Yeni köprü tarihi köprüye zarar veriyor. Tarihi köprünün restore edilmesini ve kaçak köprü yapımının da durdurulmasını istiyoruz.’’

 

İrili ufaklı her tür dereye kurulan baraj ve HES’ler, kuruldukları bölgede geri dönüşü olmayan doğa katliamlarına neden olmakta, bu katliamdan Artvin Arhavi’de olduğu gibi tarihi değerlerimiz de payını almaktadır. Artvin’den Manavgat’a, Diyarbakır’dan Gümüşhane’ye yurdumuzun birçok yerinde sularımızın, topraklarımızın, yaşam alanlarımızın sermaye tarafından gaspına karşı mücadele eden, gereğinde taşlı, sopalı sermaye terörüne göğüs geren köylülerimizin, halkımızın HES’lere karşı mücadelesinin yanındayız.

 

11 Mart 2014

back to top