Menu
RSS

Gece yarısı ağaç kesmek alışkanlık yarattı

irfansahinbas

 

Ankara ve İstanbul’da artık alışkanlık haline gelen gece yarısı ağaç sökme çalışmalarının en son örneği Ankara Devlet Tiyatrosu İrfan Şahinbaş Sahnesi’nde yaşandı. 8 Mart gecesi, İrfan Şahinbaş Sahnesi’nin yan tarafında bulunan arazide iş merkezi inşaatını devam ettiren SS İvme Yapı İnşaat şirketine ait iş makineleri, hukuksuz bir şekilde tiyatronun alanı içerisine girerek burada bulunan ağaçları ve kamelyaları tahrip etti. Saldırının Devlet Tiyatrosu yöneticilerinin festival açılışı sebebiyle Bursa’da olduğu bir zamanda yapılması, akıllara ODTÜ arazisine bayram tatilinde yapılan gece yarısı baskınını getirdi.

 

Devlet Tiyatroları Genel Müdürlüğü, şirketin yıkım gerçekleştirdiği alana müdahale edilmesini önlemek amacıyla dava açmış ve açılan dava sonucunda İdare Mahkemesi inşaat ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermişti. Buna rağmen inşaat çalışmalarına devam eden İvme Yapı İnşaat şirketi, daha önce de İrfan Şahinbaş Sahnesi arazisinin içerisinde yer alan ağaçları sökmek için girişimlerde bulunmuş, fakat yetkililerin şikâyette bulunmaları üzerine çalışmalar durdurulmuş ve şirket yetkililerinin ifadeleri alınmıştı. Tiyatrolarına sahip çıkan sanatçıların ve Ankara halkının verdiği mücadele karşısında öfkelenen inşaat şirketi ve Ankara Büyükşehir Belediyesi, tiyatro yetkililerini ve tiyatroya sahip çıkan sanatçıları tehdit etmeye başladı.

 

İvme Yapı İnşaat şirketi, ağaçları kesebilmek için Orman Bakanlığı’nın izni olmadan, hukuki olarak İrfan Şahinbaş Sahnesi arazisinin üzerinde herhangi bir hak sahibi olmadan ve dava süreci hala devam etmekte iken gece yarısı tiyatronun arazisine saldırmıştır. Söz konusu inşaat şirketinin, hiçbir izni ve hakkı olmadan, tamamen yasadışı yollarla böyle bir saldırıya cesaret edebilmesinin tek nedeni AKP’nin gece yarısı operasyonları ile ağaçların sökülmesini meşrulaştırmasıdır. Halktan gelecek tepkilerden korktuğu için Gezi Parkı’nda ve ODTÜ’de gece yarısı operasyonları ile ağaçları söken AKP, ihale verdiği şirketleri de benzer yöntemler kullanmaları için teşvik etmektedir. Bir sonraki adımda da aynı Emek Sineması’nın bulunduğu bina ve diğer örneklerdeki gibi yan parselde bulunan arazide yapılan kazı sonucunda İrfan Şahinbaş Sahnesi binasına zarar verilerek yıkılması tehdidi bizleri endişelendirmektedir. Halkımızı hem gece yarısı yapılan ağaç kesme operasyonlarını durdurmaya,hem de kültürel değerlerimize hep birlikte sahip çıkmaya, kent suçlularından hesabını sormaya çağırıyoruz..

 

10 Mart 2014

back to top