Menu
RSS

Ankara "Boğazı": bir Gökçek masalı

ankarabogazi

 

Gökçek Ankara Belediye Başkanlığı'na bir dönem için daha adaylığını açıkladığı Şubat ayında, artık adet olduğu üzere, yeni çılgın projelerini ilan etmişti. Geçtiğimiz günlerde ise bu on sekiz projeden birisi olan "Ankara Boğazı"nın tanıtım filmi yayınlandı. Tanıtım filmi, bizi inşa edilmesi planlanan boğaz boyunca bir gezintiye çıkarıyor. Filmin, boğaz tanıtımı olduğu bilinmese bir sel felaketi simülasyonu sanılmasına neden olacak görselliğini bir yana bırakacak olursak; film gösteriyor ki bu proje Ankaralılara "boğaza sıfır" villalar, boğaz kenarına atılmış birkaç masa sandalye, uçan martılar, üç beş tekne ve yine boğazın hemen yanına konumlandırılmış, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin alamet-i farikası olan, görkemli bir fıskiye vaat ediyor.

 

Ne tanıtım filmi ne de filmle birlikte sunulan açıklama, bizim kafalarımızı yormamızı hiç gerektirmeyen, imar sürecinin nasıl planlandığıyla ilgili bir şey söylüyor. Sadece beş yılda tamamlanacağını, Eymir Gölü ile Gölbaşı Mezarlığı arasına kurulacak su arıtma tesisinin buraları besleyeceğini ve en önemlisi de on bir kilometrelik, tabii ki "dev" bir kanal olacağını biliyoruz. Gururla söylenen o Eymir Gölü ve Mogan Gölü'nün bu projeye eklenip, kanalın iyice büyütülmesi planı da ne bu göllerde sebep olacakları ekolojik değişimlere ne de bu kanalın bahsedilen göllere doğru bir inşaat genişlemesinin imar sürecine değiniyor. Aynı zamanda bu projenin maliyeti de ilan edilmiş değil.

 

Özetle Ankara Boğazı projesinin, ne maliyetinden ne imarından bahsedilerek, bize bir masal anlatılıyor. Anlatılan bu masalda boğaza sıfır villada oturabilecek birkaç yüz kişi dışında kalan Ankaralılara belediye bütçesinden yapılan büyük harcamaların ve dev projeler aşkına doğayı bile silip baştan yapacak bu inşa sürecinin getirisi, kanalın etrafına atılacak sandalyelerde oturabilmek olacak.

 

Apaçık Ankara'nın hiçbir sorununa cevap vermeyen bu projenin ilan edilmesi bile bir belediye başkanı için utanç verici olmalıyken, bir de tanıtım filmi hazırlanıyor. Çılgın projelerle doğaya ve insanların yaşam alanlarına şantiye gözüyle bakma anlayışı, AKP belediyeciliğiyle beraber, mezara gitmelidir.

 

8 Mart 2014

back to top