Menu
RSS

AKP'nin 2014 Yerel Seçim Beyannamesi kent suçlarının devam edeceğinin beyanatıdır!

yerelsecim

 

AKP iktidarda olduğu 11 yıl boyunca kentlerin dokusunu hızla tahrip etti, kamusal alanları sermayenin kullanımına sundu ve şehirlerde yaşayan emekçileri ekonomik açıdan refah ve kültürel açıdan zengin bir yaşam sürmekten mahrum bıraktı. AKP'nin geçtiğimiz günlerde yayınladığı 30 Mart 2014 Yerel Seçimleri Seçim Beyannamesi, kent için vizyonsuzluğun ve kent suçlarının devam edeceğinin işaretini veriyor.

 

AKP’nin, Seçim Beyannamesi’nde belirtilen ulaşım vizyonu, "her metro istasyonunun yanına katlı otoparklar yapmak, vatandaşların arabalarını metro istasyonuna park ederek şehir merkezlerine metroyla seyahat etmelerine imkan vermek" olarak ifade edilmiş. Yurttaşların ulaşımda toplu taşımaya erişebilmek için neden önce şahsi arabalarıyla yolculuk etmesi gerektiğini akıl almamaktadır. Entegre bir toplu taşıma sistemi planlamak AKP belediyeciliğinin sınırlarına girememektedir. Beyannameden anlaşıldığı üzere, AKP’nin ulaşım hakkından anladığı tek şey, insanların arabalarını park edebilecekleri modern ve çok katlı otoparklar yapmaktır.

 

AKP’nin aynı beyannamede belirtilen mimari alanındaki vizyonu, "mimari üsluplardan Selçuklu mimarî üslubu ve Osmanlı mimarî üslubu, şehirlerin belirgin tarihi kimliklerine göre üslubu teşvik etmek" olarak ifade edilmiş. Bu beyanatla önümüzdeki dönemde kentlere iğreti Selçuklu ve Osmanlı kopyası binalar yerleştirme girişimlerinin devam edeceği anlaşılmaktadır. Türkiye’yi her alanda dinci motifler ile sarmaya çalışan AKP, yapıların mimarisinde Osmanlı ve Selçuklu motiflerini kullanarak kentlerimizin dokusunu da gericileştirmeye çalışmaktadır.

 

AKP’nin hazırladığı Seçim Beyannamesi, 11 yıllık iktidar döneminde meydana gelen, afetlere hazırsızlık yakalanma, kirli çevre, yapı denetimsizliği, kişiliksiz toplu konut projeleri, sit alanı ihlalleri gibi durumların tesadüf olmadığını, bu felaketlerin AKP’nin iktidar olmaya devam etmesi halinde önümüzdeki günlerde bolca yaşanmaya devam edeceğinin ispatıdır. Fakat daha iyi bir yaşam için mücadele ve örgütlenme bu gerçeklerin yalanlarla kaplanmasına imkân vermeyecektir.

 

6 Mart 2014

back to top