Menu
RSS

Hevsel Bahçeleri’ndeki ağaç kıyımı derhal durdurulmalıdır

hevsel

 

UNESCO’nun Dünya Mirası listesine aday gösterilen, Diyarbakır’ın akciğerleri olarak gösterilen 8 bin yıllık Hevsel Bahçeleri’nde ağaç katliamı yaşanıyor. Dicle Üniversitesi yerleşkesinde yer alan Hevsel Bahçeleri’nde üniversitenin Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında şu ana kadar 7 bin ağaç kesildi, 3 bin ağaç ise kesilmeyi bekliyor. Proje için Diyarbakır Orman Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve daha önce basına yansıyan inceleme raporunda "10 bin adet kara kavak ve kara söğüdün yangın tehlikesi arz ettiği takdirde alana müdahalede sıkıntı yaşanabileceği, bu nedenlerle ilgili ağaçların alandan uzaklaştırılması ve ilgili alanın rehabilite edilmesi gerekmektedir" ifadesi yer alıyor. Dicle Üniversitesi Rektörlüğü de raporla aynı doğrultuda, ağaç kesiminin yangınları önleme amaçlı olduğunu savunuyor.

 

Konu hakkında açıklamasında, TMMOB Mimarlar Odası Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu’ndan Necati Pirinçcioğlu, üniversite ve Orman Su işleri Müdürlüğü’nün ağaç kesim gerekçelerinin komik olduğunu belirterek, yangın çıkacağı iddiasıyla böyle bir şeyin yapılıyor olmasının akla mantığa sığmadığını belirtti. Pirinçcioğlu, bu gerekçelerin bahane olduğunu, esas amacın bölgenin yapılaşmaya açılması olduğunu sözlerine ekledikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Hevsel’i Konut Rezerv Alanı ilan ettiğini hatırlattı. Diğer bir iddiaya göre Dicle Nehri’nin kenarında bulunan bahçenin bulunduğu alanda Hidroelektrik Santral (HES) yapılması da söz konusu.

 

Hevsel Bahçeleri’ndeki doğa katliamının önüne geçmek üzere Dicle Üniversitesi öğrencileri ve onlara destek veren bölge halkı ağaç kesiminin yapıldığı bölgede nöbete başladı. Diyarbakır için çok önemli olan alan, aynı zamanda ülkenin önde gelen kültürel peyzaj örnekleri arasında yer alıyor. Diyarbakır kentinin, kurulduğu günden bu yana, binlerce yıldır sebze ve meyve ihtiyacının önemli bir kısmını karşılayan ve günümüze kadar bu nadir özelliğini korumayı başarmış olan Hevsel Bahçeleri, geçtiğimiz sene Diyarbakır Surları ile birlikte UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici Listesi'ne dahil edilmişti. Bu çok önemli kültür mirasımızı, birçok başka örnekte olduğu gibi, yangından mal kaçırırcasına talan eden, rant hesaplarıyla imara açıp betonlaştıran AKP iktidarı, doğaya ve kentlerimize karşı işlediği suçların hesabını halka vermelidir.

 

4 Mart 2014

back to top