Menu
RSS

AKP Türkiye’yi mayın tarlasına çeviriyor!

odtuyolubitis

 

Seçim günü yaklaştıkça AKP hükümeti, ipe sapa gelmez projelerinin açılışlarını gerçekleştirmeye devam ediyor. Seçim malzemesi olarak kullanılmak için aceleye getirilen projelerin birçoğu, henüz daha tamamlanmadan açılışları gerçekleştirilerek hizmete sokuluyor.

 

Geçtiğimiz aylarda, taksi durağı gibi projelerin de içerisinde olduğu bir dizi projenin açılışı gerçekleştirilmişti. Bu projelerin neredeyse tamamı, açılışları gerçekleştirildikten sonra büyük skandallarla isimlerinden söz ettirdiler. Marmaray, açılış günü ve sonrasında büyük arıza ve sıkıntılar yaratmış, daha sonrasında da su sızıntısı iddiaları ile gündeme oturmuştu. Ankara’da geçtiğimiz günlerde kullanıma sokulan Batıkent-Sincan metro hattı, plansız, programsız ve aceleye getirilerek hizmete açıldığı için büyük bir kaosa sebebiyet vermiş ve Batıkent-Kızılay arasında devam eden metro seferlerini de olumsuz bir şekilde etkilemişti.

 

AKP’nin büyük bir skandala imza atan bir diğer projesi ise ODTÜ Yolu oldu. Melih Gökçek’in sekiz şeritli olması ve kısa sürede bitirilmesi ile övündüğü ve ODTÜ'yü işgal etmekle övündüğü için adını 1071 Malazgirt Bulvarı koyduğu yolun, açılışı ile birlikte bir çıkmaz sokakta bittiği açığa çıkmış oldu. Öveçler 2. Cadde üzerinde bulunan ve Gökçek'in hukuki süreçleri oldubittiye getirme anlayışı nedeniyle yıllardır yargı kararlarıyla yıkıma direnen bir ev nedeniyle 8 şeritli bulvar, Öveçler 2. Cadde üzerinde aniden bitiyor. Eskişehir Yolu'ndan Öveçler'e kadar son sürat gelen otomobiller bu noktada tek aracın geçebileceği yollardan sağa ya da sola dönerek Öveçler 2. Cadde'ye bağlanmak zorunda kalıyor.

 

Uzmanların, bu yolun Eskişehir Yolu’ndaki trafiği azaltmayacağı, tersine uzun vadede bu bölgeye trafik talebi taşıyacağı yönündeki bütün uyarılarına rağmen, toplu taşıma araçlarını yaygınlaştırmak yerine yol yapmakta direten Melih Gökçek, ODTÜ Yolu'nu seçim malzemesi olarak kullanabilmek için aceleye getirmiş ve yolun diğer yollarla bağlantısı sağlıklı bir şekilde kurulmadan açılışı gerçekleştirilmiştir.

 

Marmaray, Batıkent-Sincan metro hattı, ODTÜ Yolu ve diğer projeleri, seçimlere yetiştirmek amacı ile acele eden AKP, bir çok projeyi henüz tamamlanmamışken hizmete sokuyor ve halkımızın can güvenliğini tehlikeye atıyor. Vatandaşlarımızı, AKP’nin son dönemde açılışlarını yaptığı projelere karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz. Aceleye getirilerek açılışı yapılan projelerin hepsi için inceleme başlatılmalı ve teknik yetersizlikleri, güvenlik problemleri ile ilgili gerekli önlemler acilen alınmalıdır.

 

3 Mart 2014

back to top