Menu
RSS

İstanbul’un metrobüs çilesi

metrobusiz

 

İstanbul’un trafik ve ulaşım problemini çözmek iddiası ile AKP’li İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gerçekleştirdiği metrobüs projesi, sefere başladığı günden itibaren yaratmış olduğu sorunlar ile sık sık gündeme geliyor. Her geçen gün kaza, arıza veya aşırı yoğunluktan kaynaklanan problemlerin yaşandığı metrobüs, İstanbul’un trafik ve ulaşım problemlerini çözmediği gibi, bu hattı kullanmak zorunda kalan vatandaşlarımızı kalabalık, sağlıksız ve güvenli olmayan bir şekilde yolculuk etmek mecburiyetinde bırakıyor.

 

Geçtiğimiz hafta içerisinde, Avcılar-Zincirlikuyu seferini yapan metrobüs bariyerlere çarpmış, kaza sonucu 2 vatandaşımız hafif şekilde yaralanmıştı. Kaza sonrası seferlerde aksamalar yaşanmış, metrobüs hattında yoğunluk oluşmuştu. Yine geçtiğimiz hafta içerisinde, Çağlayan durağında bir metrobüsün arızalanması nedeniyle, metrobüs güzergâhındaki her iki istikamette seferler durdurulmuş ve uzun kuyruklar oluşmuştu. Arıza yapan metrobüslere müdahalenin uzun sürmesi nedeniyle yolcular metrobüs güzergâhı üzerinde yürümek zorunda kalmıştı. Metrobüsler sürekli olarak benzer problemler ile gündeme gelmekte, yaşanan arızalar sonucunda yolcular uzun süreler beklemek veya metrobüs güzergâhları üzerinde çeşitli tehlikeler atlatarak yürümek zorunda kalıyorlar.

 

Ucuz ve hızlı olduğu iddiası ile başlanan metrobüs projesinde gelinen noktada, fiyatlar astronomik rakamlara ulaşmış durumdadır. Metrobüsün kullanıldığı diğer ülkelerde, metrobüs taşımacılığı özellikle metro hatlarını desteklemek amacı ile yakın mesafelerde hizmet vermektedir. İstanbul metrobüs güzergâhı, benzer sistemi kullanan ülkelerdeki metrobüs güzergâhları ile karşılaştırılamayacak uzunluktadır ve metro inşa maliyetinin yüksekliği nedeniyle raylı sisteme alternatif olarak kullanılmaktadır. Bu durum metrobüslerin aşırı kapasiteyle çalışmasına sebep olmakta ve metrobüsler sık sık arızalanmaktadır.

 

AKP hükümeti, dünya üzerinde yaygın olarak kullanılan, güvenli ve hızlı ulaşım sağlayan raylı sistem taşımacılığını geliştirmek yerine, günü kurtarma amacıyla metrobüs, teleferik gibi toplu taşımada fazla tercih edilmeyen ve pahalı sistemleri gündeme getirmeye devam etmektedir. Toplu taşıma ve trafiği içinden çıkılmaz bir hale getiren AKP, çoğu zaman vatandaşlarımızın can güvenliğini tehlikeye atan skandallara imza atmaktadır. Vatandaşlarımızın güvenli, hızlı, konforlu ve ücretsiz bir şekilde toplu taşıma hizmetlerinden yararlanabilmesi için, pahalı ve anlamsız, sadece şov amaçlı olarak gündeme getirilen projelerden derhal vazgeçilmelidir.

 

1 Mart 2014

back to top