Menu
RSS

Ankaralının ulaşım çilesi bitmek bilmiyor

metro11

 

Ankara'da 12 Şubat Çarşamba günü hizmete açılan Sincan-Batıkent Metrosu şikayetleri de beraberinde getirdi. Batıkent durağının açılıştan beri felç olmuş olmasının yanı sıra yolcular yavaşlık, kalabalık, ve sefer sayılarındaki azlıktan muzdarip oldu.

 

Planları 1990'lı yıllarda yapılan ve 1997 yılında Kızılay-Batıkent arasındaki ilk etabı hizmete açılan metronun ikinci etabının 2001-2005 yılları arasında yapılarak 2005'te hizmete açılması öngörülüyordu. Ancak Ankara Büyükşehir Belediyesi “yüksek maliyeti” nedeniyle 2004 yılında metro inşaatını durdurdu ve 2011'de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı projeyi devralana kadar inşaat kaderine terk edildi. Bu tarihten sonra da 2014 yerel seçimlerine yetiştirebilmek için oldukça hızlı bir çalışma yürütüldü ve Batıkent-Sincan arasındaki seferlere 12 Şubat Çarşamba günü başlandı.

 

Yetkililer yaşanan yoğunluğun nedeninin ilk hafta ücretsiz olarak yolcu taşınması olduğunu iddia etse de asıl nedenlerin başka olduğu, ve çok büyük sorunlara işaret ettiği ortadadır. Bunlardan bir tanesi metro hattının iki etabı arasındaki sinyalizasyon bağlantılarının tamamlanmamış olması, dolayısıyla Sincan-Kızılay arasındaki seferlerin Batıkent'ten aktarmalı olarak yapılabilmesidir. İstasyon, peron ve raylarda herhangi bir altyapı çalışması yapılmadan iki ayrı tren hattının işletilmeye başlanması, daha önce Batıkent-Kızılay hattında hizmet vermekte olan platformlardan bir tanesinin Batıkent-Sincan hattına ayrılmasına sebep olmuştur.

 

Bir diğer neden ise metronun yerel seçimler öncesinde hizmete sokulabilmesi için, deneme seferleri henüz tamamlanmadan açılmış olmasıdır. Bu, şüphesiz ki çok büyük bir güvenlik problemidir ve gecikmelerin 15 dakikaya kadar çıkmasının yanı sıra yolcuların can güvenliğinin tehlikeye atılmasına sebep olmaktadır.

 

Üçüncü bir neden ise metro hattının ilk planlandığı tarihten bu yana Ankara'nın Kuzeybatı yönündeki konut alanlarının (Batıkent, Çakırlar, Eryaman, Sincan'ın Devlet ve Törekent mahalleleri gibi) nüfusunun birkaç katına çıkmış olması ve Sincan metrosunun 50 bin civarında insanın çalıştığı Sincan Organize Sanayi Bölgesi'ne de yolcu taşımasıdır. 1997'nin referanslarıyla hareket edilerek işletilen trenler, taşıma kapasitesinin üzerinde yolcu taşımak zorunda kalmaktadır.

 

Burada büyük bir planlama sorunu olduğu açıktır. Plansız bir şekilde ve alelacele açılan metro, özellikle iş saatlerinde insanların ezilme tehlikesiyle karşı karşıya kalmasına ve can güvenliği olmadan seyahat etmesine sebep olmaktadır. Sosyal medyada paylaşılan görseller rezilliğin boyutlarını bütün çarpıcılığıyla gözler önüne sermektedir.

 

Raylı toplu taşıma sistemini halkın ulaşım hakkı çerçevesinde, bütünlüklü olarak (istasyonlar, peronlar, vagon kapasiteleri, nüfus artışı ve kentleşme, ulaşım ağının genel kapsamı, karayolu hatlarıyla entegrasyon, istasyon çevresindeki otoparklar) planlamak yerine her seçim döneminde kullanılacak bir şov malzemesinden ibaret gören AKP zihniyetinin son uygulaması Sincan metrosu olmuştur. Belediye başkanı olduğu 20 sene boyunca Ankara halkının ulaşım sorununu çözmek için hiçbir şey yapmayan Gökçek, Ankara'ya boğaz getirmek ya da teleferik yapmak gibi çılgın projeleri bir kenara bırakıp raylı taşıma sistemini planlı, güvenli ve ücretsiz hale getirmelidir.

 

18 Şubat 2014

back to top