Menu
RSS

Kentsel dönüşüm yıkmaya devam ediyor!

kagithane45

 

Geçtiğimiz hafta, AKP’nin İstanbul’daki kentsel dönüşüm saldırılarına maruz kalan bölgelerden biri olanı Kâğıthane’de, kentsel dönüşüm çalışmalarının yapıldığı alanda toprak kayması meydana geldi. TOKİ inşaatları için yıkılan gecekonduların da olduğu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü’ne ait olan arazide, yağışın etkisiyle meydana gelen toprak kayması sonucu şans eseri ölen veya yaralanan vatandaşımız olmadı.

 

Bölgenin heyelan riski taşıdığının bilinmesine rağmen kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettirilmesi neredeyse büyük bir felaketin yaşanmasına sebebiyet veriyordu. Eğimli arazide çekilen beton perde, heyelan sonucu yıkılırken, yeni yapılan konutlar, heyelandan birkaç metre ile kurtuldular. Daha önce boşaltılan 4 gecekondu heyelan sonucu toprak altında kaldı, Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü’ne ait binada eğim ve hasarlar meydana geldi. Bölgede yaşayan vatandaşlar, bölgenin heyelan bölgesi olması ve yağışlardan sonra toprak kayması riskinin artacağı bilinmesine rağmen gerekli önlemlerin alınmadığını ve hiçbir yetkilinin bölgeye uğramadığını dile getirdiler.

 

Ayrıca, toplu konut inşaat çalışmaları ile birlikte daha fazla artan toprak kayması riski, inşaat alanı çevresinde var olan ve halen vatandaşlarımızın oturmaya devam ettikleri binaların da toprak kaymalarından etkilenmelerine ve bölgede yaşayan vatandaşlarımızın daha büyük felaketler yaşamasına sebep olabilir.

 

Plansız ve teknik altyapıdan yoksun projelerin sürekli sorun çıkartmasını, vatandaşlarımızın can güvenliğini tehdit etmesini umursamayan AKP hükümeti, kentlerimize karşı yapmış olduğu saldırılara derhal son vermelidir. Her geçen gün daha büyük skandallarla gündeme gelen kentsel dönüşüm inşaatlarının hepsi durdurulmalı, vatandaşlarımızın can güvenliğini tehdit eden ve kentlerimizi yaşanmaz hale getiren bu inşaatlara karşı gerekli önlemler derhal alınmalıdır.

 

17 Şubat 2014

back to top