Menu
RSS

13 senede tamamlanabilen metroya görkemli tören

sincanmetro4

 

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin 2001 yılında yapımına başladığı; fakat ancak 2011 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredilmesinin ardından tamamlanabilen Batıkent-Sincan metro hattı, 12 Şubat günü neredeyse bütün devlet erkânının katıldığı görkemli bir törenle açıldı. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün vatman koltuğuna oturduğu törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Yardımcıları Beşir Atalay, Emrullah İşler ve Ali Babacan, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu'nun yanı sıra İspanya Başbakanı Mariano Rajoy da katıldı.

 

Büyük bir tantanaya sahne olan törende konuşan Melih Gökçek, Batıkent-Sincan metro hattının ardından, yapımına devam edilen diğer hatlardan Kızılay-Çayyolu hattının önümüzdeki ay, Tandoğan-Keçiören hattının ise yıl sonunda açılacağını söyledi. Başbakan Erdoğan ise açılışta yaptığı konuşmada, yapımına 13 sene önce başlanan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tamamlayamadığı için Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na devredilen Batıkent-Sincan metro hattının "hedeflenenden 11 ay önce tamamlandığını", bu sonucun "inancın, azmin, gayretin neticesi" olduğunu söyledi. Yerel seçimlere yetiştirebilmek için test sürüşleri tamamlanmadan ve Batıkent-Kızılay arasında çalışan hatla bağlantısı kurulmadan açılan Sincan metrosunun ilk seferlerinde arızalar yaşandı.

 

Teknik altyapı gereklilikleri, asgari güvenlik önlemleri ve zorunlu kalite kontrolleri göz ardı edilerek açılışı yapılan bu tip projeler ile, örneğini daha önce Marmaray'da gördüğümüz gibi halkın can güvenliği bir kez daha seçim propagandasına kurban edilmektedir. İktidarda olduğu 11 sene boyunca ülkenin başkentinin içler acısı ulaşım ağını iyileştirmek için hiçbir şey yapmayan AKP hükümeti, halkın parasının çarçur edildiği gerçeğini şaşaalı açılış törenleriyle unutturamaz. Melih Gökçek ve AKP hükümeti, yıllarca çürümeye terk edilen metro inşaatında boşa harcanan milyonlarca liranın ve Ankaralılara reva görülen trafik çilesinin hesabını vermelidir.

 

14 Şubat 2014

back to top