Menu
RSS

Teleferik hattı İstanbul'un ulaşım sorununu çözer mi?

teleferik56

 

Yerel seçimler yaklaşırken AKP'li belediyelerin gösteriş amaçlı "çılgın proje"leri de birbiri ardına ortalığa saçılmaya devam ediyor. Bu projelerden biri de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın geçtiğimiz günlerde tanıtımını yaptığı, İstanbul Boğazı üzerine kurulacak olan teleferik hattı projesi. AKP Harmantepe Mahallesi Seçim İrtibat Bürosu'nun açılışında konuşan Topbaş, Mecidiyeköy- Altunizade arasına kurulacağını açıkladığı teleferik hattı ile 15 dakikada Anadolu Yakası'na geçilebileceğini söyledi.

 

Twitter'daki kişisel hesabı üzerinden Mecidiyeköy-Altunizade Teleferik Projesi'nde ihale aşamasına gelindiğini duyuran Topbaş, teleferik hattının tanıtımını yapan bir video da paylaştı. İhale aşamasına gelindiği açıklanan projeye ilişkin şimdiye kadar açıklanan tek bilgi bu videodan ibaret. Hiçbir teknik bilginin açıklanmadığı, projelerinin nasıl ve kim tarafından yapıldığı belli olmayan, ön hazırlık çalışmalarına ilişkin hiçbir bilginin verilmediği projenin seçimlere kısa bir süre kala şov amaçlı olarak ortaya atıldığı anlaşılıyor.

 

Toplam taşıma kapasitesi alternatiflerine kıyasla çok düşük ve maliyeti çok yüksek olan teleferik projesine ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi şu sorulara yanıt vermelidir:

 

- Projenin toplam maliyeti ne kadar olacaktır? Alternatif ulaşım projeleri ile karşılaştırmalı bir maliyet analizi yapılmış mıdır?

 

- Teleferik hattının taşıma kapasitesi ve alternatif boğaz geçişleri içerisindeki payı ne kadar olacaktır?

 

- Teleferik hattını taşıyacak olan platformlar nereye inşa edilecektir? Paylaşılan videoda Boğaziçi Köprüsü üzerinden teleferik hattının geçtiği anlaşılmaktadır. Köprü üzerine inşa edilecek olan ayaklar nereye konuşlandırılacaktır? Bu ayakların ve hattın köprüye getireceği taşıma yükü hesaplanmış mıdır?

 

- Söz konusu projenin güvenliğine ilişkin bilimsel bir çalışma yapılmış mıdır? Doğal bir hava koridoru olan İstanbul Boğazı'na kurulması planlanan teleferik hattına ilişkin rüzgar yükü hesaplanmış mıdır?

 

Kadir Topbaş'ın, raylı taşıma sistemlerine göre çok daha düşük verimli ve yüksek maliyetli olduğu defalarca gösterilmiş olan teleferik sistemini "hayal denilen şeyler gerçek oluyor, kimsenin koymadığı vizyonu ortaya koymaktan memnuniyet duyuyoruz" şeklinde pazarlamaya çalışmak yerine yukarıdaki sorulara yanıt vermesi gerekir.

 

Yerel seçimlere kısa bir süre kala yapılan göstermelik inşaat çalışmaları, yapımı tamamlanamadan apar topar açılan metrolar, yüksek maliyetli ve halkın hiçbir sorununa çözüm olmayan, şov amaçlı "çılgın projeler" AKP'nin rant ve yağmaya dayalı yerel yönetim pratiğini gizlemeye yetmez. Güvenli, rahat ve ucuz toplu ulaşım için AKP'nin temsil ettiği piyasacı yerel yönetim zihniyetinden kurtulmak zorunludur.

 

13 Şubat 2014

back to top