Menu
RSS

Üsküdar Validebağ Korusu yapılaşma tehdidi altında

validebag

 

1999 yılında birinci derecede sit alanı ilan edilen 354 dönümlük Üsküdar Validebağ Korusu, AKP Üsküdar Belediye Başkan Adayı Hilmi Türkmen’in 30 Mart yerel seçimleri öncesi ilan ettiği çılgın proje ile yapılaşma tehdidi altında. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın da desteğini aldığını söyleyen Türkmen’in projesi kapsamında korunun içine seyir terasları, Adaları izleme amaçlı gözlem kuleleri yapılacak. Konu ile ilgili yaptığı açıklamada Türkmen, Validebağ Korusu’nu “Hyde Park” yapacaklarını, projeyi kimsenin provoke etmesine izin vermeyeceklerini, koruyu "kendi çıkarları için kullanan belli bir marjinal grubun tüm engellemelerine karşın" İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle geniş kapsamlı bir düzenleme yapacaklarını ve "tüm halkın kullanımına sunacaklarını" belirtti.

 

AKP Belediye Başkan Adayı Türkmen’in açıklamasında sözü geçen marjinal grubun adı Validebağ Korusu Gönüllüleri. Grup, Üsküdar Belediyesi ile 2006 yılında karşı karşıya gelmiş ve o dönem de korunun yapılaşmaya açılmasını engellemek için belediye ile mücadele etmişti. 2006 yılı Haziran ayında, koruma kurulunun bilgi ve onayı olmaksızın İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ile Üsküdar Belediyesi arasında yapılan protokol ile korunun kullanımı yasadışı bir şekilde Üsküdar Belediyesi’ne devredilmişti. Validebağ Korusu Gönüllüleri korunun yapılaşmaya açılarak içinden yol geçirilme endişesiyle eylemler düzenlemişti.

 

Protokol aleyhine açılan davada Ekim 2008’de yürütmenin durdurulması kararı verilmiş olmasına rağmen Üsküdar Belediyesi korudan çekilmedi. İlgili protokolde “korunun doğal yapısına zarar verebilecek nitelikteki toplu piknik, gösteri, düğün, nişan, sünnet, şölen gibi toplu etkinliklere müsaade edilmeyecektir” denmesine rağmen, 2009 yılında Üsküdar Belediyesi koruyu koşu parkuruna çevirdi ve koruda Türkiye ve Avrupa Kros Şampiyonası düzenlendi.

 

AKP Belediyeleri projeci belediyecilik, kentsel dönüşüm adı altında birer birer parklarımızı, ormanlarımızı, kamusa alanları yok ederek beton yığını AVM'lere, iş merkezleri ve rezidanslara dönüştürüyor. Örneklerine başka birçok yerde rastladığımız gibi, AKP belediyelerinin "halkın kullanımına açma" adı altında yürüttüğü projeleri çok ciddi bir lüks konut yapılaşmasının izlediğini biliyoruz. Çok geç olmadan şehirlerimizi, parklarımızı, ormanlarımızı AKP’nin rant saldırısından kurtarmak ve belediyecilik adı altında sadece özel sermayenin çıkarlarına hizmet eden belediye yönetimlerinden hesap sormak gerekiyor.

 

11 Şubat 2014

back to top