Menu
RSS

Gökçek'in Ankara hayalleri

gokcekdegisik

 

Melih Gökçek yine bir seçim dönemine akıl almaz projelerini açıklayarak girdi. Hayata geçirmediği birçok projenin yanında 18 yeni ve gereksiz proje de yerlerini aldı.

 

"Ankara'ya deniz getirmek imkansız" olduğu için bu büyük sorunu Eymir ve Mogan göllerini birleştirecek dev kanal ve etrafında yer alacak villalarla çözmeyi planlayan Gökçek, 2009 seçiminde ortaya attığı Disneyland hayalini de Ankapark'la gerçekleştirmek niyetinde. 1271 oyuncağıyla dünya rekoru kıracağını söylediği bu park savaşan transformers görmek isteyen Ankaralıların ve turistlerin uğrak mekanı olacak, sık sık şahit olduğumuz Gökçek'in dinozor sevgisi de bu parkta dev dinozorlarla vücut bulacak. Yıllardır Ankara'yı dev ödeneklerle kişisel oyun bahçesine çeviren Gökçek, yeni döneme yeni oyuncak vaatleriyle giriyor.

 

Kentin en büyük sorunlarını deniz olmaması ve çeşitli dev oyuncakların azlığı olarak tespit etse de Ankara'nın 20 yıllık Belediye Başkanı elbette ulaşımı unutmuyor. 20 yıldır bir metresi tamamlanmayan ve nihayetinde Ulaştırma Bakanlığı'na devredilen metro inşaatının akıbetine referans olacağı, 30 kilometrelik Sıhhiye-havaalanı metrosu da başbakanın talimatıyla 5 sene içinde tamamlanacakmış. Ulaşımda kalıplara sığmayı reddeden Gökçek Kızılay - Dikmen, Kızılay - Mamak güzergahlarına tam 23 kilometre de teleferik yapacak.

 

Elbette "en mükemmel" camiyi de Gökçek yapacak. İsminin artık Kuzey Yıldızı olduğunu da bu vesileyle ilan ettiği Kuzey Ankara'da yapılacak bu cami 9000 kişi kapasiteli olacak. Ayrıca AKP'nin makul kültür anlayışının özetini sunan, inanç kısmı Kuran mucizelerinden, tarih kısmı da padişah kıyafetlerinden mürekkep inanç ve tarih müzesi de Gökçek'in vaatleri arasında.

 

Bütün bu büyük inşaat projeleri sembol bina inşa etme projesiyle taçlandırılıyor. Bu bina da diğer bütün projeler gibi devasa: 333 metre yüksekliğinde olacak ve yine bir "en" sıfatını alarak Avrupa'nın en yüksek binası olacak. İçinde ise iş yerleri, restoranlar ve oteller yer alacak.

 

Ne zamandır projecilikle eşitlenmiş olan belediyecilik anlayışını 2009 seçimlerinden önce mega projeciliğe yükselten Gökçek, artık çılgın projeleriyle gırtlağına kadar borca batmış belediyeye daha fazla dev harcamalar ve daha fazla dev inşaatlar vaat ediyor. Bütün bu projeleri açıklamamış olsaydı bile yaptıklarını yapacaklarının teminatı kabul edeceğimiz Gökçek, akıl dışı projelerle Ankara'ya daha fazla zarar vermeden kentin sahipleri yerel seçimlerde Gökçek'e gereken cevabı vermelidir.

 

8 Şubat 2014

back to top