Menu
RSS

Ostim ve İvedik’teki patlamaların sorumlusu AKP’dir

ostim05

 

3 Şubat 2011’de OSTİM ve İvedik Organize Sanayi bölgelerinde arka arkaya yaşanan patlamalar sonucu 20 işçi hayatını kaybetmiş, onlarca işçi de yaralanmıştı. Patlamaların ardından yapılan açıklamalarda, patlamaların oksijen tüplerinden kaynaklanmış olabileceği söylenmiş, buna rağmen gerekli denetimler gerçekleştirilmemişti. İlgili dava hâlâ devam ediyor, sorumluların tespit edilmesi ve cezalandırılması için herhangi bir adım atılmıyor.

 

Türkiye’deki organize sanayi bölgelerinin birçoğunda faaliyet gösteren iş yerleri, daha kısa sürede ve daha ucuz maliyet ile üretim gerçekleştirmek için işçi sağlığı ve işçi güvenliği önlemlerini yok saymaktadır. Bu insanlık dışı çalışma koşullarını teşvik eden ise AKP hükümetinin iktidar olduğu yıllar boyunca çıkarttığı yasalardır. Uluslararası kamuoyunda sürekli olarak Türkiye’deki ucuz iş gücünü pazarlamaya çalışan AKP, ülkedeki iş gücü maliyetlerinin azaltılması için emekçileri insanlık dışı koşullarda çalışmaya mahkûm bırakmıştır. İşçi sağlığı ve işçi güvenliği ile ilgili önlemlerin alınmadığı herkes tarafından bilinen organize sanayi bölgelerinde denetimler yapılmamakta ve bu önlemlerin alınmadığı bilinen iş yerlerine ise göz yumulmaktadır. Bunun sonucu olarak OSTİM ve İvedik Organize Sanayi Bölgesi’nde olduğu gibi diğer sanayi bölgelerinde de benzer kazalar yaşanmakta, bu kazalar sonucu emekçiler hayatlarını kaybetmekte veya hayatlarında önemli etkiler bırakan hastalıklara yakalanmaktadırlar.

 

3 Şubat 2011 günü gerçekleşen patlamaların oksijen tüpünden mi kaynaklandığı, oksijen tüpünü satan şirketin ihmalinden mi kaynaklandığı yoksa patlamaların gerçekleştiği iş yerlerinin patronlarının oksijen tüpünün borularını birkaç lira için değiştirmeyi reddetmesinden mi kaynaklandığı henüz açığa kavuşmuş değil. Fakat şimdiden söylenebilecek olan, her yıl binlerce emekçinin iş cinayetlerinde hayatlarını kaybetmelerine sebep olan katiller, birkaç lira için işçilerin hayatını tehlikeye atan patronlar ile birlikte onların en büyük destekçisi ve koruyucusu olan AKP hükümetidir.

 

3 Şubat 2014

back to top