Menu
RSS

Cumhurbaşkanı hangi ülkede yaşıyor?

abdullah gül

 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dün resmi Twitter hesabından İtalya'nın Başkenti Roma'ya yaptığı gezinin fotoğraflarını paylaştı. Tarihi kentten çok etkilendiği belli olan Gül'ün yazdığı övgü dolu sözler arasında özellikle bir tanesi çok dikkat çekiciydi. Meçhul Asker Anıtı'nda düzenlenen törenin ardından çekilmiş bir fotoğrafla birlikte paylaştığı twitte şöyle diyordu Cumhurbaşkanı: "Şehrin yüzlerce yıllık ihtişamlı binaları, meydanları, sokakları öyle korunmuş ki ne bir gökdelen ne de bir AVM var."

 

Dünyanın en güzel ve en iyi korunmuş kentlerinden birini gezerken insanın "gerçekten hayret etmesi" doğal. Ancak Abdullah Gül'ün yazdıklarının arkasında başka bir niyet olduğu konuşulmaya başlandı. Nitekim bu durum çeşitli gazetelere haber oldu. Cumhurbaşkanı'nın yazdıkları çoğunlukla, 17 Aralık operasyonları sonrası ortalığa saçılan imar yolsuzluklarına, tarih yağmasına ilişkin Abdullah Gül'ün üstü kapalı olarak mesaj verdiği şeklinde yorumlandı. "Devletin başı" olarak Cumhurbaşkanı, tarafsızlığını bozmadan, AKP-Cemaat kavgasına doğrudan taraf olmadan, yolsuzluklar ve imar usulsüzlükleri ile kentlerin tarihi yapısının bozulmaması gerektiğine işaret ediyordu!

 

11 yıllık AKP iktidarı boyunca önce kısa bir süre başbakanlık ardından Dışişleri Bakanlığı ve 2007'den bu yana da Cumhurbaşkanlığı görevini yürüten Abdullah Gül, ortaya saçılan bu yolsuzluklardan ve tarih yağmasından sorumlu olmadığını mı düşünüyor? En az Roma kadar tarihi bir kent olan İstanbul oteller, alışveriş merkezleri, Topçu Kışlaları ile çevrelendiğinde, kentin dünyaca ünlü silueti gökdelenlerle bozulduğunda tek kelime etmeyen Cumhurbaşkanı şimdi "sağduyunun sesi" olacağını mı düşünüyor? Uzun süre milletvekilliğini yürüttüğü Kayseri TOKİ kuşatması altına alınırken sesini çıkardı mı? Kentlerimizi altüst eden uygulamaların yasal dayanağı olan kanun hükmünde kararnameler 2011 yılında önüne konduğunda bir saniye bile imzalamakta tereddüt etti mi? Kentlerimizi korumak için en büyük mücadeleyi veren meslek odalarının yetkileri yasal düzenlemelerle budanırken Cumhurbaşkanı'ndan herhangi bir itiraz yükseldi mi? Tüm bu sorulara vereceğimiz yanıtlar Gül'ün 11 yıllık yağmadaki sorumluluğunu da ortaya çıkarıyor. Makamının göstermelik tarafsızlığı Abdullah Gül'ün sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Gül de AKP hükümetinin üyeleri de bu tarih ve doğa yağmasının hesabını vermelidir.

 

2 Şubat 2014

back to top