Menu
RSS

Dikmen Vadisi Kültür Köprüsü’nden bir ölüm öyküsü

KültürKöprüsü

 

15 yaşındaki Çağatay Berk Kazak, 13 Eylül 2009 günü Ankara’da Dikmen Vadisi Kültür Köprüsü’nden düşerek yaşamını yitirdi. Olayla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında hazırlanan bilirkişi raporunda, Ankara Büyükşehir Belediyesi yüzde 80 oranında sorumlu bulunmuş, köprü üzerinde güvenlik önlemi almayan, ikaz ve uyarı levhası bulundurmayan Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin "asli" kusurlu olduğu sonucuna varılmıştı. Ayrıca aynı raporda “1x1 metre büyüklüğündeki ve üzeri kapatılmamış bir deliğin varlığı yetkililer açısından sorumsuzluğun, ihmalin açık göstergesidir” ifadelerine de yer verilmişti.

 

Çağatay’ın ölümüne sebep olan 1metrekare büyüklüğündeki deliği de kapatması gereken güvenlik panoları, Ankara Büyükşehir Belediyesi ile inşaattan sorumlu Konut Kuleleri ve Kültür Köprüsü Toplu Yapı Yöneticiliği arasındaki 60 bin liralık alacak davası yüzünden zamanında yapılmamış, parayı ödememekte ısrar eden Belediye ancak Çağatay'ın ölümünden sonra ödemeyi yaparak güvenlik panolarını yaptırmıştı.

 

Konu ile ilgili soruşturmayı yürüten savcılık Aralık 2009’da Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanlığı’ndan olaydaki sorumluların kimlik bilgilerini istedi. Ankara Belediyesi Hukuk Müşavirliği belediyenin sorumluluğunun bakım onarım, emniyet, temizlik işlerinin yapılması olmayıp sadece giderlere katılmak ve aidat ödemek olduğunu iddia ederek savcılığa hiçbir sorumlunun ismini vermedi. Bunun üzerine soruşturma savcısı Nisan 2011’de İçişleri Bakanlığı’ndan, Ankara Büyükşehir Belediye görevlileri hakkında “soruşturma izni” talep etti. Ancak İçişleri Bakanlığı bu talebi reddetti.

 

Aynı savcı olaydan üç sene sonra, 2012'de köprünün yapılması sırasında belediye ile davalık olan Konut Kuleleri ve Kültür Köprüsü Toplu Yapı Yöneticiliği Başkanı Burhan Garip Basgün hakkında “taksirle ölüme sebep olmak” suçundan dava açtı. Davanın tek sanığı Basgün’ün 2013 yılında hayatını kaybetmesiyle dava düştü. Konu hakkında konuşan Basgün’ün avukatı Hulusi Coşkun “Asıl yargılanması lazım gelen yetkililer için bakanlık izin vermedi. Olan Çağatay Berk Kazak ve ailesine oldu” dedi.

 

Dikmen vadisi gibi kent arazilerini kentsel dönüşüm adı altında gasp ederek inşaat şirketlerine milyonlarca liralık rant yaratan ama Dikmen Vadisi Kültür Köprüsü için 60 bin liralık güvenlik önlemlerini almamış olan Ankara Büyükşehir Belediyesi Çağatay’ın ölümünden sorumludur.

 

29 Ocak 2014

back to top