Menu
RSS

Çamlıca Camisi bir kent suçudur!

camlica ksg 02

 

Başbakan’ın emriyle başlanan Çamlıca Camisi’nin yapımı, kamuoyundaki onca itiraza rağmen devam ediyor. Bir kaç aya kadar caminin ilk iki minaresinin görülebileceği kaydedildi.

 

Yaklaşık 150.000 metrekarelik kamuya ait doğal sit alanının yarısını yapılaşmaya açan karar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından koruma ilkeleri ve yasal mevzuat yok sayılarak, hiçbir kurum, kuruluş görüşü alınmadan Kanun Hükmünde Kararname ile alınmıştı. Öyle ki Kültür ve Turizm Bakanı dahi “plan” onaylandıktan bir hafta sonra Çamlıca Tepesi ile ilgili herhangi bir cami projesinin olmadığını ve insansız bir alana cami yapmanın ihtiyaca ve inanca uygun olmadığını açıklamıştı.

 

Kent kültürü denince Osmanlıcılık ve fetihçilikten başka bir şey anlamayan AKP, cumhuriyet tarihinin en büyük camisini yaptığını söyleyerek büyüklük gösterdiğini sanıyor. 16.yy’a ait görkemli yapıtların kötü bir taklidinden ibaret cami, AKP’nin uydurma tarih anlayışının da bir simgesi olmaya aday. 100 milyon TL’den fazla maliyeti, şehircilik ilkelerine aykırılığı ve yarattığı çevre tahribatı nedeni ile Çamlıca Camisi bir kent suçudur ve yapımı derhal durdurulmalıdır.

 

28 Ocak 2014

back to top