Menu
RSS

Manisa'da nükleer felaket!

nukleer manisa 02

 

Manisa’nın Köprübaşı ilçesine 4 kilometre uzaklıkta, 1970-1980 yılları arasında faaliyet gösteren uranyum cevher alanlarının ve işletme tesisin olduğu bölgede Birleşmiş Milletler Atom Enerji Komisyonunun tanımladığı yıllık normal değerlerin tam 140 katı radyasyon ölçümü yapıldı. Ölçülen değerler, Türkiye'de şimdiye kadar fark edilen en yüksek değer ve nükleer çöplük skandalı olarak bilinen İzmir Gaziemir’deki eski kurşun fabrikasının atıklarının bulunduğu bölgede yapılan ölçümlerin tam 20 katı.

 

Bölgede açığa çıkan tehlikenin, dere yataklarından akan su ile Ege Denizi’ne ulaşması da söz konusu. Yrd. Doç. Dr. Enver Yaser Küçükgül alandaki Gama ışınlarının 16 mikrosivert olarak ölçüldüğünü, bu sayının Fukişima'da 40 mikrosivert olduğunu ve Çernobil'in Karadeniz kıyılarına yıllık etkisinin 0.50 mikrosivert düzeyinde olduğunu vurguladı. Bölgede yaşayan ve uranyum arama tesislerinde çalışan vatandaşlar, radyasyonun köye ve civara etkileri ile ilgili herhangi bir sağlık taraması ve ilgilendirme yapılmadığını, civardaki köylerde çok sayıda kanser vakası olduğunu söylediler.

 

Yetkililerin derhal tehlikeli olduğu iddia edilen bölgeleri kapatıp, bölgede geniş çaplı bir inceleme yapması, sağlık taraması başlatması ve halka konu ile ilgili olarak tatmin edici açıklamalar yapılması gerekmektedir. Ancak, İzmir Gaziemir’deki uygulamada görüldüğü gibi, AKP iktidarı tehlikelerin üzerini örterek çözüm üretmektedir. 30-40 yıl öncesinde faaliyet gösteren uranyum işleme tesisinin bölgede açmış olduğu tahribat düşünüldüğünde AKP’nin ülkemizde kurmaya çalıştığı nükleer santrallerin yol açabileceği tehlikeler kolay bir şekilde tahmin edilebilir. AKP’nin ülkemizin altına dinamit döşemesine, Türkiye’de nnükleer santrallerin açılmasına izin verilmemelidir.

 

22 Ocak 2014

back to top