Menu
RSS

İstanbul’un Kuzey Ormanları rantın cenderesinde can çekişiyor

kuzey istanbul ksg

 

İstanbul’un kuzeyinde kalan son ormanlık alan olan ve kentin akciğeri sayılan Kuzey Ormanları AKP’nin rant cenderesinden kurtulamıyor. 3. Köprü projesi ile milyonlarca ağacı kesilerek dönüşü olmayan darbeler yemiş Kuzey Ormanlarını yeni bir tehdit bekliyor: Kuzey İstanbul Projesi.

 

3. Havalimanını da içeren bu çılgın rant projesi 1320 hektarlık alanı kapsıyor. Planında pek çok konut, iş merkezi ve hastane ile kalan ormanlık arazileri de yapılaşmaya açacak proje ile kurulacak yeni şehrin Karadeniz'e de kıyısı olacağı belirtiliyor.

İçerdiği orman, su havzaları, göletler açısından İstanbul için hayati doğal kaynaklara sahip kuzey bölgesinin rant uğruna talana açılmasına bilim adamları tepkili.

 

Proje hakkında Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi 2. Başkanı Mehmet Murat Çalık “İstanbul'un kuzeye doğru yayılması geleceği açısından çok büyük risk taşıyor. kuzeyde ormanlarımız var, bunlar ne olacak. Su havzalarının akıbeti belli değil. Buralar bizim değil bizden sonraki nesillere bırakacağız” dedi.

 

Aynı proje ile ilgili soL gazetesine konuşan TMMM Danışma Kurulu Üyesi Prof. Dr. Zerrin Bayrakdar, düşünülmeden yapılan bu tür projelerin İstanbul’u bitirmek anlamına geldiğini söyledi. Bayrakdar, İstanbul’un temiz havasını kuzey ormanlarından aldığını, bütün su kaynaklarının da kuzeyde olduğunu, bu sebeple İstanbul’un kuzeyinin korunmasının çok önemli olduğunu belirtti.

 

Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu ise Kuzey Ormanları'nın İstanbul'a su sağlayan ormanlar olduğunu, o ormanların yok edilip yerine beton ve asfalt dökülmesiyle yağan yağışların toprağa karışmasının engelleneceğini ve bunun da yer altı sularının beslenmesini durdurarak derelerin, dolayısıyla barajların beslenememesi anlamına geleceğini belirtti.

 

Gerek yapımına başlanan ve ÇED raporu bile olmadığı için katlettiği ağaç sayısı tam olarak bilinemeyen ama milyonlarla ifade edilen 3. Köprü projesi, gerekse yapılması planlanan Kuzey İstanbul Projesi ve 3. Havalimanı’nın hukuki temeli yoktur. Şehrin çevre anayasası olarak düşünülebilecek ve hukuki bir metin olan İstanbul Çevre Düzeni Planı'nda İstanbul'un doğudan batıya doğru gelişiminin doğru olduğu ve kuzeye içerdiği orman ve su havzaları nedeniyle bu bölgede yapılaşmaya izin verilmemesi gerektiği belirtilmektedir.

 

Projeyi geliştiren Vizzion Europe adlı Belçika kökenli mimarlık ofisi ise şehirlerimizin ormanlarının katledilmesi konusunda tanıdık bir isim. Vizzion Europe’un üstlendiği projelerden bir diğeri Ankara Atatürk Orman Çiftliği arazisinde hakkında ruhsat iptal davası dahil 11 adet davaya rağmen devam etmekte olan ve binlerce ağacın kesildiği Başbakanlık Ek Binası, nam-ı diğer Başkanlık Sarayı inşaatı.

 

Şehirlerimizin doğasını rant için gözü dönmüş bir şekilde katleden AKP hükümeti ve yandaş inşaat patronları hem halka hem de doğaya karşı işlemiş oldukları suçların hesabını yargı karşısında vermeli, bu rant projeleri derhal durdurulmalıdır.

 

21 Ocak 2014

back to top