Menu
RSS

Savaş koşulları gibi 3. Havalimanı kamulaştırması

3 havalimani ksg

 

3. Havalimanı projesi kapsamına giren araziler “Savaşta yurt savunması” gerekçesiyle TOKİ tarafından kamulaştırıldı. Karar Resmi Gazete'de 17 Ocak itibariyle yayınlandı. İstanbul'un Arnavutköy ilçesi İmrahor, Tayakadın ve Yeniköy köyleri ile Eyüp ilçesi Ağaçlı, Akpınar ve İhsaniye köylerinde yer alan köylerin taşınmazların kamulaştırma kararı Abdullah Gül ile kabine üyelerinin imzasıyla 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu'nun 27. maddesine göre 2 Ocak tarihinde verilmişti. Bu bölge aynı zamanda Kanalistanbul ve AKPnin bir diğer çılgın projesi olan "Yeni Kuzey Kenti" için de seçilen bölge...

 

3. Havalimanı ihalesini Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu 22 milyar 152 milyon euro ile kazanmıştı. Başbakan 3. havalimanının dünyanın en büyük havalimanı olacağıyla övünürken, proje ihale sonucunu cumhuriyet tarihinin en büyük ihalesi olarak değerlendirmişti. 2. Yolsuzluk operasyonunda ihaleyi kazanan Kalyon İnşaat ve Cengiz İnşaat'ın sahiplerinin mallarına tedbir kararı alınmıştı. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in "Bu tedbirler kaldırılmazsa o havalimanının yapımı ciddi derecede tehlikeye girecek" uyarısı sonrasında tedbir kararı kaldırılmıştı. İhale, ÇED Rapor sonucu beklenmeden yapılmış ve ihalenin usulsüzlüğü hakkında Çevre Mühendisleri Odası dava açmıştı. Son olarak da dava sonucu beklenmeden TOKİ tarafından acele kamulaştırma yapılmak isteniyor.

 

Kamulaştırma yapılmak istenen alanda; Eyüp Belediyesinin biçtiği bedel metrekaresi 47 TL iken, TOKİ metrekaresi 22 TL bedel ödeyerek kamulaştırmak istiyor. TOKİ'nin 3. Havalimanı adı altında yaptığı kamulaştırmaları rezerv alanı olarak biriktirip, "Yeni Kuzey Kenti" ve Kanal İstanbul için kullanacağı da iddialar arasında. Halkın can ve mal güvenliği, kamu yararı konusunda TOKİ'nin kabarık sicili biliniyor.

 

3. Havalimanı Projesi, rant hırsının, doğa katliamının ve usulsüzlüklerin birleşimidir. Kamulaştırma kararının ilgili yasanın “Milli Müdafa” kapsamında “yurt savunması ihtiyacı” hükmüne dayanarak yapılması rant hırsının ne boyutlarda olduğunu gösteriyor. Yolsuzluk ve rüşvet operasyonlarıyla gündeme gelen bu şirketlerin iş ehliyetleri ellerinden alınmalı; 2,5 milyon ağacı katlederek kuzey ormanlarını, sulak alan ve dereleri yok edecek bu "Çılgın" proje derhal durdurulmalıdır.

 

18 Ocak 2014

back to top