Menu
RSS

Ankara'da "toplu açılış" rezaleti

toplu acilis

 

Dün Ankara Arena Spor Salonu’nda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan 214 projenin toplu açılış töreni gerçekleştirildi. Ankara Büyükşehir Belediyesi internet sitesinde açılış töreni, “Ankaralıların hayatını kolaylaştıracak, yaşam kalitesini artıracak, ulaşıma hız, dış görünüme estetik, sosyal hayata hareketlilik kazandıracak 214 proje” olarak duyuruldu.

 

Daha önce de 5 yıldır açık olan hava alanının açılışını yapmış olan Tayyip Erdoğan’ın teşrif ettiği her yerde yapılan bu açılışlar, yerel seçimlerin de yaklaşmasıyla kamu imkânlarının ve mülki idare amirlerinin seferber edildiği, AKP'nin seçim mitinglerine dönüştürülüyor. 100 tanesi taksi durağı, 4 tanesi Kızılay’daki binaların dış cephe yenilemesi, 33 tanesi de üzerinde saat olan direklerden oluşan 214 “tesisin” 2014 yılındaki rakamlara referans vermesi Melih Gökçek’in yaratıcı fikri. Bir türlü bitiremediği metro inşaatını bakanlığa devrederek büyük bir fiyaskoya imza atmış, 4 dönemdir belediye başkanı olan Gökçek’in badana boyayla, direkle göz boyamaya çalıştığı anlaşılıyor.

 

Ankara’ya yarar getirmekten çok zarar vermiş olan Melih Gökçek, konuşması sırasında kullanılmayan üst geçitlerden, her gün daha da artan trafik çilesine neden olan araç sayısının 1 buçuk milyona ulaşmasından, yayalar için tehlikelerle dolu dev bulvarlardan, ne işe yarayacağı belirsiz kent giriş kapılarından ve büyük tartışmalara neden olan ODTÜ bulvarından bahsetti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise ülkeye hizmet aşkından, heyecandan, hedeflerden bahsederken, 13 Ocak’ta açılış sözü verilen metronun, tedbirsizlik sonucu su baskını nedeniyle açılamayışı hakkında konuşmadı. 1993’ten bu yana Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin vadesi geçmiş borçları “24 bin kat” artmışken ve Melih Gökçek’in 20 yıldır Ankara’ya verdiği zararlar ortadayken yerel seçimlerde belediye başkanı adayı olarak önümüze sunulması Ankara’ya karşı işlenen en büyük suçtur. Ankara, ülkenin başkenti olarak toplumcu bir belediyecilik anlayışıyla yönetilmeyi hak etmektedir.

 

15 Ocak 2014

back to top