Menu
RSS

Ordu’da birinci sınıf tarım alanına Organize Sanayi Bölgesi

ordu tarim ksg

 

Ordunun Ünye ilçesinde 1. sınıf tarım arazileri Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) dönüştürülmek isteniyor. Bu amaçla, Denizbükü Nalcı ve Denizbükü köylerinde toplam 85 hektarlık arazinin kamulaştırılması amacıyla arazi sahiplerine kamulaştırma bedel tespiti ve tapuda tescil davaları açıldı. Üzerine OSB inşa edilmesi istenen arazilerde fındık bahçelerinin yer almasının yanı sıra bölge, tarihi Tozkoparan Kaya mezarlarına, Asarkaya Milli Parkı'na da çok yakın konumda bulunuyor.

 

1. Sınıf tarım arazisi olarak belirlenmiş arazilerin tarıma tahsis edilmesi yasal olarak zorunluluk olmasına rağmen, iddialara göre Ünye OSB’nin yapımı için tebligat usüllerine uyulmadan, devletin tarım arazilerini koruma prensibine ve anayasaya aykırı olarak kamulaştırma süreci başlatıldı. Ünye OSB’sinin yer seçimine karşı Toprak Koruma Kurulu kararı olmaksızın yer seçimi yapıldığı gerekçesiyle Ocak 2013’te yürütmeyi durdurma talebiyle dava açılmıştı. Davanın açılmasının üzerinden bir yıl geçmesine rağmen davanın ancak keşif aşamasına geldiği ve keşfin 20 Ocak’ta yapılacağı bildirildi.

 

Bölgede yaşayan köylüler OSB’yi kesinlikle arazilerinde istemediklerini ve kamulaştırmanın iptali için dava açacaklarını belirtiyorlar. OSB’nin kurulması halinde bölgedeki fındık bahçelerinin kullanılmaz hale geleceği, Cevizlidere deresinin ve su havzasının kirleneceği ve arazi yakınındaki SİT alanının geri dönülmez şekilde zarar göreceği kaçınılmazdır.

 

Kapsamlı arıtma tesisleri olmadan yapılan, bulunduğu bölgelerde gerek su kaynaklarını, gerek havayı kirleten OSB’lerin yapımı AKP iktidarı ve yerel yöneticileri tarafından destekleniyor, teşvik ediliyor. Geçimlerini sağladıkları tarım alanları yok edilen köylüler, bu alanlara yapılan OSB’lerde sermayenin sömürüsüne teslim olmak zorunda kalıyor.

 

Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Komisyonu’nun 1987 yılı raporuna göre: İnsanlık, gelecek kuşakların gereksinimlerine cevap verme yeteneğini tehlikeye atmadan, günlük ihtiyaçlarını temin ederek, kalkınmayı sürdürülebilir kılma yeteneğine sahiptir. Bu yetenek ve ehliyet, plansızlığı ve sermaye ihtiyaçlarına tam boy hizmeti, ekonomik faaliyetlerin asli özelliği haline getirmiş AKP'de bulunmamaktadır. Ancak toplumcu bir planlama bu soruna çözüm olabilir.

 

14 Ocak 2014

back to top