Menu
RSS

Majik Sineması ve Maksim Gazinosu'nun yıkımı kamu yararına aykırı!

taksim otel yikim ksg

 

1914’te İstanbul’da ilk sinema salonu olarak Mimar Guilio Mongeri tarafından yapılan Majik Sineması'nda, gösterim yapılan ilk yıllarda, küçük bir senfonik orkestra eşliğinde sessiz filmler gösterilmekteydi. Bina; Majik, Türk, Taksim, Venüs Sineması ve Maksim Gazinosu isimleri altında yıllarca İstanbul’a sinema salonu olarak hizmet vermiş, 1970’lerden 2007’ye kadar Devlet Tiyatroları Taksim Sahnesi olarak işlevine devam etmişti.

 

Kentlerin tarihi ve kültürel belleğini oluşturan yapıların bir bir yıkılıp yerine otel ve AVM yapılması çılgınlığı Beyoğlu'nda Emek ve Rüya Sinemaları'ndan sonra Majik Sineması'nı da vurdu. Tuna İnşaat’ın 5 yıldızlı otel ve AVM projesi için Sıraselviler Caddesi’ne bakan cephesi askıya alınarak bina yıkıldı.

 

Fakat İstanbul’un 100 yıllık sinema binası Majik ve Maksim Gazinosu'nun yerine yapılan 17 katlı otel ve AVM'nin ruhsatı mahkeme kararıyla iptal edildi. Mahkeme, otelin yapılacağı parsele ayrıcalıklı yapılaşma hakkı verildiğine, bunun civardaki diğer parseller ve sit alanının tarihi dokusuyla uyumsuz olduğuna, yapılaşmanın - özellikle de otoparkların - trafiği sıkıştıracağına karar verdi.

 

Davada karşı oy veren mahkeme başkanının tam 2,5 ay boyunca imza atmayarak kararı bekletmesinden sonra inşaatı hızla durdurması gereken belediyenin de yargı kararı kendilerine tebliğ edilene kadar müdahale etmeyeceği belirtiliyor.

 

Açıkça, kentlerde toplumun hafızası işlevini üstlenen mekânlar hızla yağmalanırken devletin tüm kurumları da yapılan yanlışları durdurması gereken işlerde, sermayeye zaman kazandırarak inşaatların bitmesini sağlıyor. Beyoğlu'nun ve İstanbul'un ilk sinema salonu da kültür varlıklarımızı sermayeye peşkeş çeken bu anlayıştan nasibini alıyor. Kamu yararına aykırı olduğu yargı tarafından tescil edilmiş olan bu yağma bir an önce durdurulmalıdır!

 

13 Ocak 2014

back to top