Menu
RSS

Durmak yok inşaata devam

fikirtepeksg02

 

Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunda açığa çıkan inşaat projelerindeki yolsuzluk ve hukuksuzluğa rağmen AKP hükümeti hız kesmeden rant için saldırmaya devam ediyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi 2010 yılında Fikirtepe’de kentsel dönüşüm projesineonay vermiş ve inşaatlara başlanmıştı. Geçtiğimiz Mayıs ayında, Fikirtepe’nin Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi projesine dahil edilmesi ile birlikte inşaatlar durmuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bir süredir üzerinde çalıştığı Fikirtepe İmar Planı’nı tamamlayarak ilanı yapmış ve tanıtımını gerçekleştirmişti. Projenin Mart ayında tekrar başlaması için birçok firma ile anlaşma sağlandı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı son imar planı ile birlikte, Fikirtepe’de talan edilecek bölgeler önceki projeye oranla artırılmış oldu. Projenin son hali ile birlikte neredeyse Fikirtepe’nin tamamı yıkılarak yeniden yapılacak. Son yapılan anlaşmalar ile birlikte ise, Fikirtepe’deki dönüşüm sürecine onlarca inşaat firması katılmış oldu. Bu firmaların büyük bir çoğunluğu, kentsel dönüşüm kapsamına giren ada sayılarının artırılması için bakanlığa baskı yapıyor. Son 3 senedir sürekli başlayıp yarıda kalan, kapsamı büyüyerek genişleyen inşaatlar Fikirtepe’yi harabeye dönüştürmüş ve bölgede yaşayan vatandaşlarımıza eziyet eder hale gelmiştir.

 

Fikirtepe’de büyüyerek devam eden talan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Kadıköy’ün diğer bölgelerini de kentsel dönüşüm kapsamına almak istemesi ile birlikte tehlikeli boyutlara yaklaşmıştır. Yaşadığımız yerleri büyük birer şantiyeye çeviren AKP, elini derhal kentlerimizden çekmeli ve inşaatları durdurmalıdır.

 

12 Ocak 2014

back to top