Menu
RSS

Paşabahçe Cam Fabrikası da satışa çıkarıldı

pasabahce ksg

 

AKP'nin tarih yağmacılığı hız kesmeden devam ediyor. İstanbul Boğazı'nda bulunan, yaklaşık 80 yıllık Paşabahçe Cam Fabrikası satışa çıkarıldı. Türkiye Şişe ve Cam Fabrikaları A.Ş tarafından satışa çıkarılan Beykoz'daki tarihi fabrika ve çevresindeki araziler için Ocak ayı sonuna kadar teklifler toplanacak ve ihale usulüyle satışı gerçekleştirilecek.

 

Satışa çıkarılan, İstanbul Boğazı'na 300 metre kıyısı bulunan araziler, 3.299 metrekaresi tescili yapı olmak üzere 117.018 metrekarelik alanı kapsıyor. Söz konusu alan, 1983 tarihli Boğaziçi İmar Planı'nda "turizm alanı" olarak belirlenmiş ve sahil kesiminde 3,5 metre, iç kesimde ise 11 metre yüksekliğe kadar inşaat izni verilmiş.

 

Paşabahçe Cam Fabrikası, cumhuriyet dönemi endüstri mirasımızın çok önemli bir parçasını oluşturuyor. 1934 yılında kurulan fabrika, Türkiye'nin ilk cam fabrikası olma özelliğini de taşıyor. 70 yıla yakın süre boyunca üretim yapılan fabrikada 2002 yılında üretim durdurulmuştu. Endüstriyel miras kapsamında "sanayi kültür varlığı" olarak tescil edilen fabrikanın, koruma mevzuatına göre restore edilerek korunması gerekiyor.

 

Başta İstanbul olmak üzere ülkenin dört bir yanında, korunması gereken onlarca kültür varlığı, AKP'nin rant hırsının sonucu olarak yok ediliyor. Kısa süre önce arazi rantı için yok pahasına satılan Likör Fabrikası ve Haliç Tersanesi ile birlikte Paşabahçe Cam Fabrikası da yok edilecek olan kültür varlıkları arasına katılacak. Bu talana artık bir son verilmeli, tarihimizin köşe taşlarından birini oluşturan Paşabahçe Cam Fabrikası kültür hazinemize geri kazandırılmalıdır.

 

11 Ocak 2014

back to top