Menu
RSS

Bakanlık ODTÜ Yolu’nu aklayamayacaktır

 

CHP Milletvekili Mahmut Tanal'ın kamuoyunda ODTÜ Yolu olarak bilinen Dumlupınar Bulvarı ve Mevlana Bulvarı bağlantısına ilişkin soru önergesini yanıtlayan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ODTÜ'den geçirilen yolun yönetmelik gereği yapı ruhsatına tabi olmadığını belirterek, bakanlığının konuya ilişkin yasal bir işlem başlatmadığını bildirdi. Açıklamada yol için, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’nın Orman ve Su İşleri Bakanlığı'ndan ağaçların taşınması, taşınması mümkün olmayan ağaçların ise ilgili mevzuat çerçevesinde değerlendirilmesi kaydıyla Orman Kanunu'nun 17/4 madde hükmü uyarınca olur alındığı ve hukuka aykırılığın söz konusu olmadığı belirtiliyor. 

 

Daha önce, Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği, ODTÜ Ormanı ile ilgili Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü yetkilileri hakkında Orman Kanunu'na muhalefet ve görevi kötüye kullandığı iddiasıyla Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

 

Suç duyurusunda yol geçirilen alanın orman rejimine tabi olduğu, Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nca izin verilmiş olsa bile ormanla ilgili yapılacak iş ve işlemlerin Orman Kanunu’na tabi olduğu belirtilmişti. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ağaç kesme ve başka yerlere taşıma yetkisi olmadığı ve bu işlemlerin Orman Genel Müdürlüğü gözetimi ve onayı ile orman sahibi olan ODTÜ tarafından yapılması gerektiği ifade edilmişti. Melih Gökçek’in, her şey bir yana bu usule hiçbir şekilde uymadığı kamuoyu tarafından biliniyor.

 

Gökçek, Ankara halkının ve ODTÜ’lülerin şiddetle karşı çıkmasına rağmen, bir gecede büyük bir hukuksuzlukla ODTÜ arazisine girerek, uzmanlar tarafından kentin ulaşım sorununa çözüm olmayacağı defalarca vurgulanan yol için binlerce ağacı Orman Kanunu'na aykırı olarak katletti. Bu bir suçtur ve bu suçu bakanlığın açıklamaları aklayamaz. Halkımız Haziran’da yarım bıraktığı işi tamamlamalı, AKP’siz Türkiye’yi Gökçek’siz Ankara’yı mutlaka yaratmalıdır.

 

10 Ocak 2014

back to top