Menu
RSS

Ankaralıların bitmeyen çilesi Ankara metrosu açılamıyor!

 

Yıllardır tamamlanamayan ve açılışı sürekli olarak ertelenen son olarak 13 Ocak’ta açılacağı söylenen Ankara Metrosu’nun açılışı yine ertelendi. 29 Ekim 2013’e yetiştirilemeyen metronun açılışı için daha önce 13 Ocak tarihini veren Melih Gökçek, önceki gece Twitter’dan “açılış şubatta” dedi. Ulaştırma Bakanlığı ise gecikmenin nedeni olarak, Macunköy’deki boruların patlaması sonrası vagonların sular altında kalmasını gösterdi.

 

Ülkenin başkenti Ankara’da sık sık yaşanan ve su kesintilerine neden olan boru patlamaları böylece açılışı bekleyen vagonları da etkilemiş oldu. Sular altında kaldığı belirtilen vagonlar hakkında açıklama yapan Ulaştırma Bakanlığı yetkilisi, vagon setleri ile sinyal sistemleri modifiyesinin uyumlu hale getirilmesinde sıkıntıya girildiğini belirtti. Konu hakkında mecliste soru önergesi veren CHP Ankara Milletvekili Levent Gök ise depo alanının korunaklı olmayışına ve hasar gören vagonların yaratabileceği güvenlik sorunlarına dikkat çekti.

 

Melih Gökçek, 1994'ten beri büyükşehir belediye başkanlığı koltuğunda oturmasına rağmen, metroyu tamamlayamamış, sonunda görkemli bir “törenle” inşaatı 2011 yılında Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’na devretmişti. Tepkiler üzerine ise halkla dalga geçercesine “biz Ankaralılar adına bir uyanıklık yaptık. Eğer 44 kilometreye başlarsam kaldığı yerden devlet bunu devam ettirir ve dediğim gibi de oldu. Dolayısıyla hedefte herhangi bir şaşma yok” diyerek tam anlamıyla suç bastırmıştı. Yıllardır devam eden metro inşaatı nedeniyle Ankara’nın göbeğindeki en işlek caddelerin birinde oluşan göçüğe düşerek hayatını kaybeden vatandaşımız hala hafızalardayken Ankara metrosunun, son bir gayretle yerel seçimlerden önce açılması için uğraşılması Gökçek’in beceriksizliğini telafi etme çabası olarak göze çarpıyor ve seçim yatırımı olarak planlandığı anlaşılıyor. Bakanlığın Sincan metrosunun 1 ay önceki hali ve şimdiki halini koyduğu fotoğraflar ile Gökçek’in kaç tane yol, kavşak yaptığını gösteren ilan panolarıyla reklam yaparak göz boyamaya çalışılması Ankara’ya karşı yıllardır işlenen suçların üstünü örtemiyor.

 

8 Ocak 2014

back to top