Menu
RSS

Kuzey Ormanları'nın katili AKP’den büyük yüzsüzlük

 

Geçtiğimiz hafta Belgrad Ormanı’nda incelemelerde bulunan Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu, İstanbul’da, Anadolu ve Avrupa yakalarında iki ayrı büyük kent ormanı projesi için ormanlık alan aradıklarını açıkladı. Ayrıca, Belgrad Ormanı’nın Unesco Kültür Mirası listesine girebilmesi için de bakanlıklarının başvuruda bulunacağını söyleyen Eroğlu, “biz burayı emanet olarak aldık ve bu emaneti korumak için her şeyi yapacağız” dedi.

 

AKP'nin iktidarda olduğu süre boyunca yaptığı icraatlara baktığımızda ise "emaneti" korumak için değil inşaat şirketlerinin kasalarını doldurmak için çalıştığını bütün açıklığıyla görüyoruz. Bazı icraatlarını hatırlatmak gerekirse:

 

- 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu'nun geçtiği güzergahta bulunan Kuzey Ormanları'nda 100 binlerce ağaç kesildi.

- Cumhuriyet döneminin en başarılı kent çiftliği uygulaması olan Atatürk Orman Çiftliği arazisinden binlerce ağaç kesilerek yol geçirildi, sit alanı olan arazide devasa bir "başkanlık sarayı" inşaatına başlandı.

- Ülkenin dört bir yanında akarsuların üzerine HES'ler inşa edilerek hem suyun ticarileşmesinin önü açıldı hem de geri dönülemez bir çevre tahribatı yaratıldı.

- ODTÜ'nün yıllarca ağaç dikme kampanyalarıyla yarattığı ormandan yol geçirildi, binlerce ağaç bir gecede iş makineleriyle dümdüz edildi.

- Çıkarılan 2B yasasıyla, yıllar içinde rant hırsıyla tahrip edilmiş olan ormanlık arazilerin tamamen talan edilmesine ve henüz orman vasfını koruyan alanların da tahrip edilmesine neden olacak yasal kılıf hazırlandı.

 

Tüm bunların yanı sıra kısa zamanda yapımına başlanacak olan İstanbul'a 3. Havalimanı, Kanal İstanbul ve 2 yeni kent projeleriyle de İstanbul'un ormanlarının ve su havzalarının talanına son sürat devam edilecek.

 

11 yıllık iktidarı boyunca, rant uğruna Türkiye’nin en önemli ormanlık arazilerini talan eden, ormanların yok edilmesine karşı mücadele eden vatandaşlarımıza, “çok istiyorlarsa gitsinler ormanda yaşasınlar” diyen AKP’nin, 2 büyük orman projesi hazırladığını söylemesi tam anlamıyla yüzsüzlüktür. AKP, emanete çoktan ihanet etmiştir. Eroğlu'nun açıklamaları, AKP'nin 11 yıllık geçmişinde rant uğruna işlediği suçların üstünü örtmeye yetmez.

 

7 Ocak 2014

back to top