Menu
RSS

Tamince’nin tarih ve doğa sevdası

 

Rant uğruna yapılan tarihin ve doğanın talanı devam ediyor. Rixos Otelleri’nin sahibi Fettah Tamince’ye ait şirketlerden biri olan Ares Fasilis İnşaat Turizm Ticaret AŞ'nin inşa etmeyi planladığı 5 yıldızlı tatil köyüyle ilgili Antalya Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından Dream Of Phaselis projesine “Çevresel Etki Değerlendirmesi Gerekli değildir.” kararı verildi. Üstelik bu alan Phaselis antik kenti sınırında ve Beydağları Olimpos Milli Parkı içerisinde.

 

Söz konusu alan, 2005 yılında Beydağları Sahil Milli Parkı kapsamından çıkarılıp Turizmi Teşvik Kanunu ile Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilmiş ve 49 yıllığına Tamince'ye ait Ares Fasilis İnşaat AŞ'ye kiralanmıştır. Phaselis antik kentinin yakınında olan parselin bir kısmı da arkeolojik sit alanı içerisinde kalmış ve yapı yasaklı turizm tesis alanı ilan edilmiştir. Parsel dışındaki neredeyse tüm alanın mutlak koruma ve orman alanı içerisinde olması ve tüm bunlara rağmen ÇED raporuna gerek olmadığı kararı ise manidardır. 

 

Fettah Tamince son olarak tarihi Tersane-i Amire’de otel, yat limanı, AVM, cami kompleksini barındıran Haliçport ihalesini almasıyla gündeme gelmişti. Antalya’nın en bakir kıyılarından olan Sazak Koyu’nun da Tamince’ye peşkeş çekildiği iddia edilmişti. Tamince'nin kent suçları listesi oldukça kabarmıştır. Şimdi de Phaselis Antik Kentinin sınırına 5 yıldızlı tatil köyü yapmak ve oteller zincirine antik kent manzaralı bir yenisini daha eklemek istiyor.


4 Ocak 2014

back to top