Menu
RSS

AKP'nin Osmanlı mimarisi ile imtihanı

 

Muhafazakar olmakla övünen ve bu iddiayla iktidara gelmiş bir parti olan AKP'nin tarihi binalarla ilgili işlediği suçlara bir yenisi daha eklendi. İstanbul Laleli’de 530 yıllık Acemioğlanlar Hamamı’nın yıkılarak yerine kaçak otel inşa edilmesine ilişkin aralarında Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir ve Eski Eminönü Belediye Başkanı Nevzat Er’in de bulunduğu 22 belediye yetkilisi, haklarında açılan soruşturma kapsamında verdikleri ifadelerde topu birbirlerine attı.

 

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi tarafından yıkım kararı alınmasına rağmen yıkılmayıp faaliyete geçirilen otel ile ilgili hiçbir belediye görevlisi sorumluluk üstlenmedi. İçişleri Bakanlığı raporuna göre İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yıkım için alet edevatın bulunmadığını, 2009’dan bu yana otelin yıkımı için ihale açtıklarını, ancak ihalelere katılan olmadığını öne sürdü.

 

Her fırsatta Osmanlı'nın mirasçısı olduğunu vurgulayan bir iktidarın, söz konusu olan yandaşların para kazanması olunca Osmanlı dönemi yapılarını da ranta  kurban ettiği örneklerin olması bu konudaki iki yüzlülüğü gözler önüne seriyor. Üstelik kaçak inşa edilen otele işyeri açma ve çalışma ruhsatı 2009’da Fatih Belediyesi tarafından verilmesine rağmen Belediye Başkanı Mustafa Demir, Nisan 2013’te verdiği savcılık ifadesinde, “Olayda bizim belediye olarak bir alakamız olmadığı gibi şahıs olarak benim de ilgim yok” diye kendini savunuyor.

 

Bu zihniyet gücünü ve cüretini Marmaray kazılarında ortaya çıkarılan arkeolojik kalıntıları çanak çömlek diye nitelendiren başbakandan alıyor. 530 yıldır tarihe kafa tutarak ayakta kalmış bir hamam, AKP'li bir belediye gözetiminde taşıdığı izlerle birlikte yerle bir edilirken, üzerine dikilen ve ruhsatının iptal edilmesine rağmen 3 yıldır işletilen otel ise, kente ve tarihe karşı işlenen suçların bir simgesi olarak hâlâ ayakta duruyor.


3 Ocak 2014

back to top