Menu
RSS

Doğal ve kültürel peyzajın buluştuğu Demre'de otel inşaatı bir kent suçudur!

 

AKP'nin rant uğruna yürüttüğü tarih ve doğa katliamı durmak bilmiyor. Antalya’nın Demre ilçesinde yapımına başlanan 5 yıldızlı otel inşaatı bunun en son örneğini oluşturuyor. Doğal ve kültürel peyzajın bütünleşmesiyle oluşmuş, eşine az rastlanır bir değere sahip bölgede bakanlık izniyle başlatılan otel inşaatı, deniz kaplumbağalarının üreme alanı olduğu için Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü tarafından koruma altında olan Taşdibi-Sülüklü kumsalı üzerinde yükseliyor. Söz konusu bölge aynı zamanda pek çok kuş türüne ev sahipliği yapan sulak alana ve Andriake Antik Limanı'na oldukça yakın bir bölgede yer alıyor. Bakanlık izniyle yürütülen bu inşaat, sulak alan ve doğal kumul ekosistemiyle  tarihi, arkeolojik ve ekolojik anlamda çok önemli bir yere sahip bölgenin rant için tahrip edilmesine neden olmaktadır.

 

Bölge arkeolojik açıdan da koruma altında bir çok mirası barındırıyor. İlçe merkezinde bulunan St. Nicolas kilisesi bölgenin en önemli tarihi yapılarından biridir.  Myra Antik Tiyatrosu son yıllarda yapılan kazılarda ortaya çıkmıştır ve bölgenin en büyük antik tiyatrosu özelliğini taşımaktadır. Tarihi yerleşim Kekova’ya açılan Çayağzı doğal limanında bulunmaktadır. Bu liman zaman içinde alüvyon ile dolarak günümüzde bir sulak alana dönüşmüştür. Sulak alanlar hem fauna hem de flora açısından oldukça önemli alanlardır. Sulak alanlar taşkınlarda, iklim değişiklerini optimize etmede ve iklimi yumuşatmada mikro klima etkileriyle korumamız gereken alanlar arasında yer almaktadır. Kıyı kumulları ise endemik bitki türlerine ev sahipliği yapmalarıyla, kuşların beslenme ve yumurtlama alanı olmalarıyla, kara ve su kaplumbağalarını barındırma özellikleriyle korunması gereken alanlardır. Söz konusu bölgelerin içine veya yakınına yapılaşmak ciddi riskler barındırmaktadır. 

 

Bakanlıktan alınan özel izinle başlamış olan otel inşaatı, tarihi, arkeolojik ve ekolojik özellikleri nedeniyle koruma altında olan bu bölgenin yapılaşmaya açılmasına neden olacaktır. Doğal ve tarihi alanlarda koruma kararlarını hiçe sayarak yürütülen yapılaşma, kent suçlarının bir parçasıdır. Demre'de yapımına devam edilen otel inşaatı derhal durdurulmalıdır.

 

2 Ocak 2014

back to top