Menu
RSS

Gaziemir'de bir nükleer çöplük

 

İzmir’in Gaziemir ilçesinde Aslan Avcı Döküm Sanayi'ye ait arazide 2007’de radyasyonlu cüruf gömülü alan tespit edildi. TAEK tarafından, 2008’de yapılan ölçümlerde radyasyonlu atıkların bulunduğu yerin karantina altına alınması gerektiği bildirildi. 2010 yılında yapılan incelemede insan ve çevre sağlığına yönelik radyoaktif tehdidin sürdüğü anlaşıldı. Toprakta gömülü atıklarda Europium 152 (kaçak yollarla ülkemize giren nükleer santral atıkları) kurşun, arsenik, çinko ve mangan gibi toksik elementler bulundu. Ağır metallerin yer altı sularına da karıştığı tespit edildi. 2013'te yapılan son araştırmalarda 10 bin 125 metreküp atık içerikli kirlenme saptandı.


Süreç içerisinde çözüm olarak ise sadece atıkların gömülü olduğu alana tonlarca toprak döküldü, dikenli tel çekildi ve girmek yasaktır tabelası konuldu. Toprak zehir kusmaya devam ediyor. Uzmanlara göre, hem rüzgâr hem de yağışlarla zehir çevreye yayılıyor. Birkaç ay önce Aslan Avcı Kurşun Fabrikası’na Türkiye tarihinin en büyük cezası kesildi. Ancak fiili olarak ne firma yetkilileri ne de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından bölgenin temizlenmesi için bir çalışma başlatıldı. 

 

Gaziemir kentsel dönüşüm alanı ilan edildi. Henüz atıklar temizlenmeden, halk hiçbir sağlık taramasından geçirilmeden ve bölgeden atıkların tahliyesi gerçekleştirilmeden yeni konutlar yapılmak isteniyor. Gaziemir’de yaşayan insanların gerekli sağlık takibi yapılmalı ve masrafları ücretsiz olarak karşılanmalıdır. Bir an önce bilimsel yöntemlerle bölgenin temizlenmesi sağlanmalıdır. Devletin Gaziemir'deki nükleer ve ağır metal içeren atıklara karşı verdiği sınav ortadayken her yıl binlerce ton atık ortaya çıkaran nükleer santrallerin kurulmasından vazgeçilmelidir.


29 Aralık 2013

back to top