Menu
RSS

İstanbul’u Taşyapı’ya yedirmeyiz!

 

Türkiye tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun başladığı geçen hafta Erdoğan’ın Rizeli hemşehrisi ve İstanbul’da büyük tepki çeken projelerle tanınan Taşyapı firmasının yönetim kurulu başkanı olan Emrullah Turanlı da gözaltına alınmıştı. Son olarak, Turanlı’nın Başbakan’ın bizzat talimatıyla rant alanına çevrilen Şişli'deki 60 dönümlük Bulgar Vakfı arazisiyle 200 trilyonluk haksız çıkar elde ettiği iddia edildi.

 

AKP iktidarı ile yakınlığı sayesinde hızla büyüyen inşaat şirketleri arasında Taşyapı’nın da olduğu biliniyor. Firmanın İstanbul’un canını yakan projeleri arasında, Mashattan, Four Winds Residance da yer alıyor. Göztepe'de Meteoroloji Bölge Müdürlüğü arsasının yerine yapılan lüks 'Four Winds Residence' projesi, 45 katlı dört kuleden oluşuyor. Mimarlar Odası'nın 2004'te mahkemeden yürütmeyi durdurma kararı almasına ve Kadıköy Belediyesi'nin mühürlemesine rağmen inşaat durmadı ve şu anda bitme aşamasında. Mashattan ise Maslak’ta 110,000 m2 üzerine kurulu 33 katlı 10 kuleden oluşan ve dairelerinin yarısı boş lüks konut projesi. Bunların dışında, Taşyapı firmasına Seyrantepe’den Altunizade’ye, Maslak’tan Fikirtepe’ye İstanbul’un bir çok yeni rant alanında rastlanabilir.

 

Emrullah Turanlı, İstanbul’un en güzel yerlerinde büyük arsalara sahip olduklarını açıklamıştı. Biz de İstanbul’un bu güzel yerlerini ne Taşyapı’ya ne de başka yandaşlara yedirmeyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

 

27 Aralık 2013

back to top