Menu
RSS

İmar planı onayları başbakandan!

 

Yolsuzluk operasyonunda adı geçen dört bakandan üçü, dün öğle saatlerinde görevlerinden istifa ettiler. Soruşturma kapsamında oğulları gözaltına alınan üç bakandan, Muammer Güler ve Zafer Çağlayan, Başbakan tarafından kendilerine iletilen istifa metinlerini okurken Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar metni okumayı reddetti. Bayraktar yaptığı istifa açıklamasında, soruşturma dosyasında var olan ve onaylanan imar planlarının büyük bölümünün Başbakan’ın talimatı ile yapıldığını söyledi.

 

Erdoğan Bayraktar, yaptığı açıklama ile birlikte yolsuzluk iddialarına konu olan, sahte ve yasa dışı raporlarla kılıfına uydurularak imar izni verilen projelerin talimatlarının Başbakan’dan geldiğini onaylamış oldu. Yolsuzluk operasyonu kapsamında, Beşiktaş’taki Zorlu Center’ın 86.000 metrekarelik kaçak yapısına Başbakan’ın talimatı ile onay verildiği, Ali Ağaoğlu’nun İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nden alamadığı imar değişiklikleri onayını bizzat Başbakan Tayyip Erdoğan’dan aldığı ve Bulgar Kilisesi Vakfı’na iade edilen Şişli’deki 60 dönümlük arazinin Özel Proje Alanı ilan edilmesi için Başbakan’ın Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a talimat verdiği iddiaları gündeme gelmişti.

 

Erdoğan Bayraktar’ın yapmış olduğu açıklamalar siyasi gaf değil can havli ile yapılmış itiraflar olarak görülmelidir. Son yaşanan gelişmeler ile birlikte, kamuoyunun büyük bir çoğunluğunun görüş birliğinde olduğu, yolsuzluk operasyonuna dâhil olan projelerin talimatlarının başbakandan geldiği iddiası, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın kendi bakanı tarafından da kabul edilmiş oldu. Şehircilik ilkelerini hiçe sayan, hukuk dışı yapılara imar izni vererek kent suçu işleyenler, başta Başbakan ve hükümet üyeleri olmak üzere, derhal istifa etmelidirler.

 

26 Aralık 2013

back to top