Menu
RSS

Erdoğan Bayraktar 3 ay meslekten men edildi!


Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Onur Kurulu tarafından "3 ay meslekten men" cezasına çarptırıldı. İMO'dan yapılan açıklamada; 3194 sayılı İmar Kanunu'nda yapılan değişiklikle meslek odalarının varlık nedeninin ortadan kaldırılması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çıkarttığı yönetmelik ve genelgelerle meslek odalarının mesleki denetim işlevini zayıflatmak için her türlü girişimde bulunulması, Odaların üyelerini ve üyelerinin mesleki faaliyetlerini denetleme kanallarının kapatılması, nitelikli yapı üretilmesinin önünde engeller oluşturulması gerekçeleriyle Bayraktar hakkında soruşturma açılmasına karar verildiği ve bu soruşturma neticesinde Bayraktar'ın  "3 ay meslekten men" cezasına hükmedildiği iletildi. Bu ceza, Bayraktar'ın 3 ay boyunca mesleğine ilişkin imza atmasının önüne geçiyor. Ayrıca bu ceza Bayraktar'ın siciline de işlenecek.

 

Erdoğan Bayraktar, 4+4+4 eğitim sisteminin kentsel dönüşümün ortaya çıkardığı ara eleman ihtiyacını dolduracağını söylemiş, Van depremi sonrasında "Yıkık binalara yaklaşılmasın. Bunun dışındaki binalara girilebilir" diyerek yaşanan artçı depremde insanların hayatını kaybetmesine sebep olmuş, "Ne Sulukule'de ne Maltepe'de kimsenin evini yıkmadık" diyerek alenen halka yalan söylemiş, Türkiye'nin dört bir yanında yapılan HES'ler çoktan kalıcı zararlar vermişken dalga geçer gibi "HES'lerle dereleri mahvediyoruz" diyebilmiş, Samsun’da dere yatağının değiştirilmesi sonucu 12 kişinin hayatını kaybettiği selden sonra “Bir mühendis olarak söylüyorum, TOKİ’nin bir milim suçu yok elhamdülillah” diyerek mühendisliğini suça alet etmiş, kanser hastası üniversiteli bir gence dilenci muamelesi yapmış birisi. Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu çerçevesinde oğlu tutuklanan ve çok sayıda dosyada adı geçen Bayraktar, hükümetin TMMOB üzerindeki baskı ve itibarsızlaşma politikasının da önde gelen yürütücülerinden.

 

Kentlerimizi yağmaya açan, şifreli telefon görüşmeleriyle yandaşlara rant dağıtan Bayraktar'ın suçu bu kararla tescillenmiştir. Benzer bir kararı 1970 yılında Süleyman Demirel için de veren İMO'nun bu davranışı hem diğer meslek odalarına örnek teşkil etmeli hem de suçluların cezalandırılması için önayak olmalıdır. Bayraktar ve diğer suçlular sadece yargı önünde değil, toplum vicdanınca da yargılanacaktır.


25 Aralık 2013
back to top