Menu
RSS

Yandaş Kalyon İnşaat her yerde


Geçtiğimiz hafta gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonu sonucunda son 10 yıl içindeki büyük inşaat ihalelerini alan şirketler ile AKP hükümetinin kirli ilişkileri ortaya çıkmış oldu. AKP döneminde kazandığı ihaleler ile birlikte büyük bir hızla büyüyen şirketlerden biri de Kalyon İnşaat. Yolsuzluk operasyonunda henüz ismi geçmemesine rağmen İstanbul için yıkım anlamına gelen pek çok projeyi kazanan Kalyon İnşaat, daha önce adından sıkça söz ettirmişti. Kalyon inşaat, son olarak geçtiğimiz hafta ATV ve Sabah’ı Çalık grubundan satın alarak gündeme geldi. AKP ile yakın ilişkisi olduğu herkes tarafından bilinen Kalyon İnşaat’ın eski sahibi Hasan Kalyoncu, AKP’nin kuruluşunda da aktif rol almıştı.   

 

Taksim Yayalaştırma Projesi, İstanbul 3. Havalimanı gibi İstanbul’un kamu alanlarını, doğasını katleden şaibeli projelerin yanı sıra Metrobüs ulaşım hattı, Bakırköy Adliyesi Binası, Ataköy Atık Su Arıtma Tesisi gibi birçok büyük ihale sayesinde AKP döneminde hızla büyüyen Kalyon İnşaat geçtiğimiz Ekim ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ait Mecidiyeköy-Mahmutbey metro hattı ihalesini de Gülermak ve Kolin’le ortak olarak aldı. 850 milyon TL bedel karşılığı olan ihalenin sözleşmesine göre 15 istasyondan oluşan metro hattının 2017 yılında tamamlanması hedefleniyor. 

 

AKP döneminde inşaat sektörünün, ülkenin en büyük ekonomik faaliyetilerinden biri haline gelmesi ile AKP'ye yakınlığıyla bilinen inşaat şirketleri ekonomide önemli paya sahip olmaya başladılar. Bu şirketler, Ortadoğu’da ve Afrika’da, adeta birer akbaba gibi emperyalizmin yıkım getirdiği ülkelerde almış oldukları inşaat ihaleleri sayesinde AKP hükümeti ekonomisinin vazgeçilmezi haline geldi. Son yıllarda Türkiye’de gerçekleştirilen büyük bütçeli projeler de yine bu şirketler tarafından kazanıldı. İnşaat sektöründeki hızlı ve plansız yükseliş, kentlerimizi yıkıma götüren ucube projelerin arka arkaya sıralanmasına, kent kültürünün, tarihinin, doğasının yok olmasına ve kentlerin yaşanmaz hale gelmesine neden oluyor.

 

24 Aralık 2013

back to top