Menu
RSS

Başbakan talimatıyla kilise vurgunu

 

Rüşvet ve yolsuzluk operasyonu ülke gündemini sarsmaya devam ederken, operasyonun ayrıntıları da yavaş yavaş ortaya saçılıyor. Yapılan telefon görüşmeleri, alınan rüşvetler, kentlerimizin, kamu kaynaklarının kimlere ne karşılığında pazarlandığını gözler önüne seriyor. En son yayınlanan "200 trilyonluk" kilise vurgunu ile ilgili görüşmelerde, Başbakan Tayyip Erdoğan’ın yapılan yolsuzluklarda bizzat talimatının bulunduğu iddia ediliyor.

 

Geçtiğimiz günlerde çıkan Azınlık Malları’nın İadesi Yasası çerçevesinde Bulgar Kilisesi Vakfı'na iade edilen Şişli'deki 60 dönümlük araziye, Vakıf ile anlaşan Taşyapı’nın sahibi Emrullah Turanlı, ofis, alışveriş merkezi ve rezidans otelden oluşan bir proje yapmayı planladı. Ancak araziyi ranta çevirmek için 200 trilyonluk bir vurgun düzeni kurulduğu, soruşturmadaki bant kayıtlarına yansıdı. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Mekânsal Planlama Genel Müdürü Mehmet Ali Kahraman arasında geçen ve teknik takibe takılan görüşme kaydında; Turanlı’nın arazinin Özel Proje Alanı ilan edilmesi için 17.07.2013 tarihinde Ankara’da Başbakan Erdoğan ile görüştüğü ve Başbakan'ın, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a talimat vermesi üzerine işlemlerin tamamlandığı iddia edildi. Ayrıca iddiaya göre Emrullah Turanlı, Başbakan ile görüştükten sonra Bilal Erdoğan’ı arayıp ertesi gün kendisine bir evrak getireceğini söyledi ve ikili sık sık Bilal Erdoğan’ın Yönetim Kurulu üyesi olduğu TÜRGEV Vakfı'nda buluşmalar yaptı.


AKP hükümetinin iktidarda olduğu süre boyunca kentlerimizin talanına büyük bir hız verdiğini ve yandaş sermaye gruplarını palazlandırdığını biliyor, söylüyorduk. Ancak tıkandığı noktada Başbakan’ın bizzat talimat vererek sermayenin işlerini kolaylaştırdığı bir ülkede kamu yararından, hukuktan söz etmek artık olanaksız hale gelmiştir. Başbakan'ın yakınları ve akrabalarının yönetiminde olduğu TÜRGEV Vakfı'nın bu kirli ilişkilerde yer alması ve iddia edilen talimatlar hükümetin, kente karşı işlenen suçlarda da 1.dereceden sorumlu olduğunun kanıtı niteliğinde.


23 Aralık 2013

back to top