Menu
RSS

Tarihi Yarımada Koruma Kurulları'yla talan edilmiş!

 

Rüşvet operasyonunun yankıları sürerken medyatik olmadığı için gündemin arka sıralarında kalan bazı bilgiler kültür varlıklarının nasıl yağmalandığını gün yüzüne çıkardı. Operasyon kapsamında gözaltına alınanlar arasında İstanbul 2 ve 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürleri Yener Çavdar ve Günseli Aybay; 2 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Raşit Şentürk; 5 Numaralı Koruma Kurulu Üyesi, aynı zamanda TOKİ çalışanı Yavuz Çelik; Eski Rölöve Müdürü mimar Hüseyin Başçetin ve iki kurul raportörü de bulunuyor. Gözaltına alınanların son yıllarda basına yansıyan oldukça şaibeli bazı icraatlarını alt alta yazınca yağmanın boyutu net bir biçimde ortaya çıkıyor.


Arkeolojik, tarihi ve kentsel sit alanı olan Tarihi Yarımada için yenileme kararları İstanbul 1 Numaralı Yenileme Alanı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından veriliyordu. Ancak kurulun yetki alanı 2013 yılında değiştirildi ve Tarihi Yarımada sınırları içinde yer alan, Süleymaniye yenileme alanı dışındaki bütün bölgeler 2 Numaralı Yenileme Kurulu'na devredildi. İddialara göre bu değişikliğin nedeni, Fatih Belediyesi'nin yenileme ve inşaat izni talebiyle 1 Numaralı Yenileme Kurulu'na yaptığı başvuruların reddediliyor olmasıydı. Nitekim yetki alanının değişmesinin ardından 2 Numaralı Kurul, Fatih Belediyesi'nin bütün taleplerini yerine getirdi. Bu talepler arasında;


- Ayvansaray’da vatandaşa 2 katlı, müteahhide 3 katlı projeler,


- Yedikule Konakları ve Yedikule Bostanları yerine yapılmak istenen park projesi,


- Yedikule’de surların dibinde Fatih Belediyesi tarafından yapılan kız öğrenci yurdu yer alıyor.

 

Benzer şekilde 4 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu da yine Fatih Belediyesi ile birlikte skandal niteliğinde kararlara imza attı:

 

- Fatih Belediyesi müze yapmak için hazine arazisini kiraladı; daha sonra araziyi üçüncü şahıslara devretti ve tarihi Bizans Sarayı kalıntıları üzerinde bir kebapçı yükselmeye başladı. 4 Numaralı Koruma Kurulu'na kaçak bina ihbarı yapıldı; ancak kurul ihbarı görmezden geldi.

 

- Bir inşaatın hafriyat çalışması sırasında Fatih İlçesi Yavuz Sultan Selim Mahallesi'nde tarihi bir tünel bulundu. Arkeoloji Müzesi'nin tünel hakkında rapor tutmasına rağmen Fatih Belediyesi, 4 Numaralı Kurul'un da onayını alarak hafriyat çalışmasına devam etti ve tarihi tünel böylece yok oldu.

 

Son bir sene içerisinde gündeme gelen bu usulsüzlüklerin yanı sıra yıllardır tartışılan Sulukule Kentsel Dönüşüm Projesi'nin yürütülmesinde de Fatih Belediyesi'nin ve adı geçen kurul yöneticilerinin sorumluluğu bulunuyor. Soruşturmalara henüz yansımamış ve medyanın gündemine henüz girmemiş olan daha onlarca başka yolsuzluk ve usulsüzlük de Türkiye'nin dört bir yanında, "kültür varlıklarını koruma" yükümlülüğü verilmiş bu kurulların yetki alanlarının ve sınırlarının değiştirilmesi, bu kurullarda yürütülen kadrolaşma faaliyeti sayesinde yapılıyor. Başbakan'ın miting meydanlarında sarf ettiği "ecdadın emanetine sahip çıkıyoruz" sözleri, AKP döneminde yaşanan büyük tarih yağmasının üzerini örtmeye yetmiyor. Son operasyonla ortaya dökülen yolsuzluklar bunun en büyük örneğini oluşturuyor.

 

21 Aralık 2013

back to top