Menu
RSS

Marmaray Projesinde büyük yolsuzluk iddiası!


Türkiye’yi sarsan rüşvet operasyonunda AKP’li bakan, milletvekilli ve belediye başkanlarının yapmış oldukları yolsuzluklar ile ilgili iddialar açığa çıkmaya devam ediyor. Rüşvet operasyonu kapsamında gözaltına alınan Fatih Belediye başkanı Mustafa Demir’in hakkındaki suçlamalardan birinin, Marmaray’ın çökmesi pahasına hattın üzerine inşaat yapılmasına rüşvet karşılığında izin vermesi olduğu iddia edildi. Mustafa Demir’in DHL ve Japon mühendislerin uyarılarına rağmen, Sirkeci Garı’nın arka tarafında bulunan ve Marmaray hattı üzerinde yer alan araziye otel yapılması için inşaat izni verdiği ileri sürüldü.

 

29 Ekim’de uzmanların bütün uyarılarına rağmen AKP’nin siyasi şova dönüştürerek açtığı ve o günden itibaren hakkındaki ihmal iddialarının bitmediği Marmaray’ın, İstanbul halkı için nasıl büyük bir tehlikeye dönüştüğü son iddialar ile birlikte bir kez daha görülmüş oldu. Açıldığı günden bu yana sürekli arızalanan ve bazı bölgelerinden su sızıntılarının olduğu tespit edilen Marmaray hakkındaki ihmal iddialarına karşı hükümet yetkililerinin vermiş olduğu ciddiyetsiz cevaplar düşünüldüğünde, AKP’li yetkililerin para uğruna Marmaray hattı üzerine inşaat izni verdiği iddiasının gerçek olma ihtimalinin ne kadar yüksek olduğu görülebilir. Ayrıca yine Marmaray inşaatında gerçekleştirilen kazılar esnasında ortaya çıkan arkeolojik eserlerin yağmalandığı iddiası da Fatih Belediyesi’ne yönelik yapılan operasyon kapsamında gündeme getirildi.

 

AKP’nin kentlerimizi talan eden projelerinin teknik, kamu yararı ve hukuk açısından büyük skandallarla dolu olduğu daha önce defalarca ortaya çıkmıştı. Son gerçekleştirilen operasyonlar ile birlikte, bakanların, milletvekillerinin ve belediye başkanlarının rüşvet karşılığı bu projeleri ilgilendiren izinleri verdikleri iddiaları, AKP’nin mega projelerinin tamamen gayrimeşru olduğunu göstermektedir.


20 Aralık 2013

back to top