Menu
RSS

Kanal İstanbul bir kent suçudur!


Kanal İstanbul'un yaratacağı ekolojik tahribatı değerlendiren Prof.Dr Cemal Saydam, projeyi "Marmara Bölgesi'nin felaketi olur" diye niteledi.

 

Hacettepe Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof.Dr Cemal Saydam, katıldığı bir televizyon programında, Kanal İstanbul projesinin hayata geçmesi ile Karadeniz’in soğuk ve tatlı olan suyu ile Akdeniz’den Marmara’ya, oradan da Karadeniz’e varan sıcak ve tuzlu su arasındaki dengenin ters düz olacağını ve bunun Marmara için bir felaket olacağını iletti. Dance önce de bir çok uzman benzer uyarılarda bulunmuş ve projeyle Marmara’nın bataklığa dönmesi ve balıkçılık faaliyetlerinin olumsuz etkilenmesi tehlikesinden bahsetmişlerdi. 

 

Tayyip Erdoğan açısından “çılgın proje” olarak açıkladığı Kanal İstanbul, birkaç nedenden önemli görünüyor; 

 

- Kapitalizmin doğal işleyişinde var olan sermaye çevrimlerinin sonucunda ortaya çıkan ekonomik krizleri; hiçbir kısıtlama olmaksızın kamunun aktardığı kaynaklarla sermayenin lehine aşmak,

 

- Tanımlı her iş taşeronlarla yürütüldüğü için onlarca yandaş şirkete birkaç yıl süreyle iş yapma imkanı sağlamak,

 

- Projeyi AKP’nin siyasi ikbal aracı olarak lanse etmek, ve kent mekanına “imza atarak” nesiller boyu işlev kazanacak ideolojik girdi yapmak..

 

Kanal İstanbul, ticaret merkezleriyle ve beton sitelerle çevrilmiş  ikinci bir İstanbul’un yaratılmasından, kuzey ormanlarının talanından, çevre katliamından başka bir şey getirmeyecektir.  Bilimsel hiçbir dayanağı olmadan ve toplum yararı gözetilmeden ortaya atılmış, ülke kaynaklarının siyasi şov ve arazi rantına kurban edileceği Kanal İstanbul Projesi bir “Kent Suçu’dur” ve derhal iptal edilmelidir.

 

19 Aralık 2013

back to top