Menu
RSS

Gökçek'in bitiremediği Ankara metrosu erken açılacakmış!


Son günlerde, Ankaralıların yıllardır beklediği metronun Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yakın zamanda bitirileceğini bildiren haberler yayınlanmaya başlandı. Geçtiğimiz hafta, Batıkent-Sincan metro hattında Başbakan'ın katılımıyla test sürüşlerine başlandı. Bizzat Başbakan'ın açıkladığı bilgilere göre yapımına devam edilen hatlardan Batıkent-Sincan hattı 2014 başında hizmete girecek. Bu hattın yanı sıra henüz inşaatı tamamlanmamış olan Kızılay-Çayyolu hattının da 2014 yılı başında hizmete girmesi için çalışmaların sürdüğünü belirten Erdoğan, Tandoğan-Keçiören hattının ise 2014 yılı sonuna kadar tamamlanmasının hedeflendiğini açıkladı. Böylece Ankara'nın yeni metro hatlarının "planlanandan bir yıl önce" tamamlanacağını vurgulayan Erdoğan, "Ankara'nın çok büyük bir bölümünü metroyla donatacaklarını" söyledi.

 

Başbakan'ın erken bitirileceğini öne sürerek övündüğü Ankara metrolarının 10 yılı aşkın bir tarihi var. Yaklaşan yerel seçimler öncesi apar topar her yere yol, kavşak, metro yapmaya girişen AKP hükümeti, Ankaralıların bir türlü bitmeyen metronun hikayesini unuttuğunu düşünüyor olmalı. Erdoğan'ın "planlanandan erken bitirileceğini" söylediği metro hatları inşaatına ilk olarak 2004 yerel seçimleri öncesinde başlandı ve 2005 yılında bitirilmesi hedeflendi. "4 ayrı metro hattı" sloganıyla başlayan çalışmaların sonucunda Ankaralılar, kentin dört bir yanında kazılan ve inşaat halinde bırakılan istasyonlardan başka bir şey elde edemedi. Yıllarca iş makinelerinin ve inşaat tabelalarının paslanmaya terk edildiği metronun yapımına 2011'de Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı devredilmesiyle yeniden başlandı. Metro yapımının bakanlığa devredilmesinden sonra hattın yerel seçimlere yetiştirilebilmesi için plansız ve teknik olarak yetersiz, hızlandırılmış bir çalışma başladı. Hızlandırılmış fakat plansız metro çalışmaları, bir vatandaşımızın Hava Kuvvetleri Komutanlığı önündeki metro inşaatında meydana gelen göçüğe düşerek hayatını kaybetmesine sebep oldu.  8 yıllık atıl inşaatlar dönemine ve bir kişinin ölümüne ilişkin ise akıllarda Melih Gökçek'in televizyon ekranlarından "Ankaralılar adına uyanıklık yaptık, devlet devam ettirir beklentisiyle 44 km metroya başladık, beklediğimiz gibi de oldu" açıklaması kaldı.

 

Belediye başkanı olduğu dönem boyunca tek bir santim metro hattı yapamayan ve bir vatandaşımızın hayatını kaybetmesine sebebiyet veren Melih Gökçek’in  "erken tamamlanma" müjdesi vermesi, halkımızla dalga geçtiğinin göstergesidir. Melih Gökçek, ölümüne sebebiyet verdiği vatandaşımızın ve Ankara halkına 10 yıldan fazla süredir çektirdiği metro inşaatları işkencesinin hesabını vermelidir.


17 Aralık 2013

back to top